Wine 1.4 i CrossOver z nowym stosem audio i silnikiem DIB

08.03.2012 12:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po 20 miesiącach prac wydany został stabilny Wine 1.4, czyli kolejna odsłona warstwy programowej zdolnej ładować programy dla systemu Windows na platformach zgodnych z POSIX, ale bez obciążenia zasobów charakterystycznego dla emulatorów. Wydaniu Wine towarzyszy kolejna wersja jego „bardziej doszlifowanej odmiany” — CrossOver.

W nowym Wine wprowadzono nowy silnik renderowania DIB (Device Independent Bitmap), który może być również wykorzystywany do podstawowych operacji graficznych, na przykład mieszanie kolorów z wzięciem pod uwagę kanału alfa, jeśli sterownik karty graficznej na to nie pozwala. Możliwości kodowania i dekodowania różnych formatów graficznych zostały rozszerzone między innymi o TGA i CMYK JPG. Stos audio został przepisany od nowa — tym razem autorzy wzorowali się na tym z Visty — a sterowniki OSS, Alsa i CoreAudio zostały przystosowane do pracy z nowym stosem. Porzucono wsparcie podsystemów audio Jack, NAS, OSS3 oraz ESD, ale za to może wykorzystać GStreamera przy odtwarzaniu audo i wideo. Z Visty zaczerpnięte zostały również okna dialogowe w nowym Wine i w końcu doczekaliśmy się implementacji baloników z powiadomieniami. Wbudowana przeglądarka, oparta o silnik Gecko, doczekała się obsługi ActiveX.

Wydaniu nowego Wine towarzyszy kolejna wersja opartego na nim narzędzia CrossOver rozwijanego przez CodeWeavers. Najważniejszą zmianą w CrossOver XI jest połączenie wszystkich edycji (Pro, Standard, Bundle, Games) programu w jedną aplikację. CrossOver XI wprowadza zalążki wsparcia dla Microsoft Office 2010 i Quicken 2012 na Linuksa i OS X. Reszta poprawek, na tle zmian w samym Wine, jest dość kosmetyczna. Na liście znajduje się poprawiona obsługa myszki na Linuksie, wsparcie dla pisma w różnych kierunkach, poprawiona instalacja gier ze Steam czy poprawione tłumaczenia.

Stabilny Wine 1.4 w naszej bazie dostępny jest dla systemu Linux, zaś na stronie projektu można znaleźć również kompilacje dla innych systemów. Najnowszą wersję próbną CrossOver XI można pobrać dla systemów OS X oraz Linux.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (37)
Zobacz także