Własny serwer. Najlepsze rozwiązanie dla twojej firmy, aby zapobiec utracie danych

Własny serwer. Najlepsze rozwiązanie dla twojej firmy, aby zapobiec utracie danych

Własny serwer. Najlepsze rozwiązanie dla twojej firmy, aby zapobiec utracie danych
Piotr Urbaniak
22.08.2019 19:57, aktualizacja: 05.09.2019 17:03

Utrata danych to jeden z tych terminów, który słyszy się niezwykle często, a który w sektorze polskich małych i średnich przedsiębiorstw zdaje się być bagatelizowany. Zagrożenie uchodzi za odległe i kojarzone jest raczej z dużymi korporacjami. Ale czy to pogląd słuszny? W żadnym razie. Co więcej, dla MŚP urata danych bywa nawet bardziej brzemienna w skutkach.

Pojęcie utraty danych należy podzielić na dwie zasadnicze kategorie. Taką, w której nośnik ulega uszkodzeniu, a także taką, w której pliki trafiają w niepowołane ręce, czy to wskutek kradzieży fizycznej czy ataku cyberprzestępcy.

Pobierz e-book z wynikami ankiety n/t serwerów w sektorze MŚP i ich szczegółowym opracowaniem ze strony ekspertów One System [DOWNLOAD]

W ustawie z 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych, określanej częściej akronimem RODO, jasno wskazane jest, że to administrator danych, a więc przedsiębiorca, jest w pełni za nie odpowiedzialny. Dopuszczenie do skutecznego ataku może wiązać się z dotkliwą karą finansową, równą do 2 proc. obrotu z poprzedniego roku fiskalnego. Stąd, patrząc statystycznie, większy strach wywołują crackerzy niż usterki. Choć warto zarazem pamiętać, że „zgubienie” bazy, na przykład aktywnych zleceń, to także istotny problem. Może skutecznie sparaliżować firmę, a co za tym idzie wygenerować straty.

Według różnych źródeł, koszt przestoju średniej wielkości firmy w Polsce to około 10 tys. zł netto na godzinę, a tym samym 80 tys. przy standardowym dniu pracy. Tymczasem, jak wynika z przeprowadzonej na dobrychprogramach ankiety, w ciągu ostatnich dwóch lat takiej sytuacji doświadczyło 31 proc. polskich MŚP. To niemalże jedna na trzy firmy.

Obraz

Jak temu zapobiec? – zapytacie. Wbrew pozorom rozwiązanie jest banalne. Wystarczy zainwestować w odpowiednią infrastrukturę komputerową. W wielu przypadkach koszty inwestycji będą niższe niż jeden tylko dzień przestoju, nie wspominając już o konsekwencjach wynikających z ewentualnego złamania RODO; karach i utracie zaufania klientów.

Własny serwer, czyli bezpieczeństwo

Bez wątpienia podstawę nowoczesnej infrastruktury IT stanowi serwer. Należy na niego spojrzeć jak na urządzenie, które zapewnia w firmie centralizację zarządzania danymi, a łatwiej jest przypilnować tylko jednego ogniska danych aniżeli setek pojedynczych nośników.

Serwer plików połączony w grupie roboczej z desktopami/laptopami pracowników to świetna opcja, aby zagwarantować firmie regularne kopie zapasowe. Windows 10 ma funkcję automatycznego backupu danych, którą można przypisać lokalizacji sieciowej – serwerowi plików. W wersji Pro systemu pojawia się dodatkowo mechanizm szyfrujący BitLocker. To z kolei zapewnia ochronę na poziomie lokalnym, również przed fizyczną kradzieżą.

W takim wypadku posiadaczowi komputera niestraszna jest ani awaria nośnika, ani utrata sprzętu w rozumieniu fizycznym. Sam serwer natomiast łatwo zabezpieczyć na wypadek awarii stosując lustrzaną macierz RAID, która, mówiąc obrazowo, pozwala w czasie rzeczywistym klonować dyski. Innymi słowy: połowa nośników w macierzy stanowi kopię.

Obraz

Z kolei dobrym zabezpieczeniem przed niepożądanym dostępem do serwera przez osoby nieuprawnione jest filtr adresów MAC albo IP. W zależności od wyboru, przepuszczone zostaną tylko połączenia z wybranych komputerów (identyfikacja karty sieciowej) albo tylko z sieci firmowej. Czy w tym drugim przypadku pracownik nie będzie mógł wykonywać obowiązków poza biurem? Bynajmniej – serwer VPN pozwoli mu uzyskać wymagane połączenie, a jego klucz autoryzacji będzie kolejnym zabezpieczeniem w torze dostępu.

Mało? Przedsiębiorca posiadający serwer może ustawić dla pracowników bezpieczną usługę e-mail z szyfrowaniem w modelu end-to-end. I wszystko to zrealizować w obrębie jednego serwera fizycznego, dzięki technice wirtualizacji. Bez obaw, że któryś z zasobów lokalnych z konieczności będzie musiał być wypchnięty do sieci globalnej.

Po drugie, wygoda i elastyczność

Wirtualizacja sprawia, że jeden serwer fizyczny widziany jest jako wiele serwerów wirtualnych, gdzie każdy może mieć odmienną rolę i schemat uprawnień. Trochę tak, jak partycjonowanie dysku, ale na znacznie większą skalę. Analogicznie zrealizować można tzw. Intranet, czyli sieć wewnętrzną dla pracowników z kalendarzem zadań i niezbędnymi informacjami, odciętą od sieci globalnej i dostępu z zewnątrz firmy, pomijając połączenie VPN.

Przy czym serwer to nie tylko bezpieczeństwo i usprawnienia na polu zarządzania z perspektywy szefostwa, ale także wygoda i elastyczność dla pracowników.

Jak wynika z przeprowadzonej na dobrychprogramach ankiety, w polskich przedsiębiorstwach chętnie stosuje się serwery wydruku. To kolejne bardzo rozsądne rozwiązanie, zważywszy na wielorakość i często specjalistyczną charakterystykę firmowych drukarek, które wymagają odpowiednich sterowników i formatowania. Pracownik nie ma tego problemu. Zleca zadanie serwerowi, który czeka już odpowiednio skonfigurowany.

Obraz

Inny znamienny przykład to użycie serwera do akceleracji rozmaitych obliczeń. Nie każdy laptop w przedsiębiorstwie musi sprawnie radzić sobie z renderingiem czy kompilacją. W takim wypadku serwer bierze ciężar obliczeniowy na siebie. Choć, co zrozumiałe, potrzebna jest do tego jednostka o odpowiednio wysokiej wydajności.

Ostatnimi czasy prym wiedzie architektura zwana hiperkonwergentną (HCI), która umożliwia łatwe dołączanie kolejnych jednostek serwerowych do działającej sieci. Stanowi ciekawe rozwiązanie dla kogoś, kto spodziewa się dynamicznego wzrostu firmy albo właśnie chce w przyszłości zbudować farmę obliczeniową.

Summa summarum, mając na uwadze ogrom oferowanych możliwości, trzeba powiedzieć jasno: serwer we współczesnym przedsiębiorstwie jest inwestycją kluczową, o ile nie wprost obligatoryjną. Zresztą, potwierdzają to wyniki redakcyjnego badania. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat serwerów lub rozważasz inwestycję w taki sprzęt, skontaktuj się z ekspertem firmy One System, wiodącego dostawcy infrastruktury IT dla przedsiębiorstw.

Pobierz e-book z wynikami ankiety n/t serwerów w sektorze MŚP i ich szczegółowym opracowaniem ze strony ekspertów One System [DOWNLOAD]

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['cmp', false]); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'gde-default', 'bPo6scL7Zv0sVefh_ekhHLeOHZbYS3run4L0Ohn3uAf.v7', 'lhpiplenzd', 'hfdydmfdbpjvikjwopqzodvwvema'], ['viewable', 'gde-default', 'bPo6scL7Zv0sVefh_ekhHLeOHZbYS3run4L0Ohn3uAf.v7', 'yhgpcjorjy', '_gde_isndwl_yhgpcjorjy']);

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)