Źródła flagowych fontów Androida otwarte dla wszystkich

Źródła flagowych fontów Androida otwarte dla wszystkich

Źródła flagowych fontów Androida otwarte dla wszystkich
27.05.2015 12:30

Fonty z rodziny Roboto oraz narzędzia, dzięki którym możliwe było ich powstanie, zostały udostępnione jako projekt otwartoźródłowy.

Roboto to flagowy krój firmy Google, zaprojektowane przez Christiana Robertsona na potrzeby Androida, wykorzystywane także w systemie Chrome OS i polecany jako domyślny w Material Design. Pliki zawierające fonty Roboto były dostępne na licencji Apache od wydania Androida 4.0 (Ice Cream Sandwich) w 2011 roku, co pozwoliło na wykorzystywanie go w różnych projektach.

Obraz

Jednak dopiero teraz można uznać Roboto za prawdziwie otwartoźródłowy font. Źródła, skrypty i narzędzia niezbędne do budowy fontu można znaleźć na GitHubie. Przy tej okazji należy wspomnieć o nowej drodze „produkcji” plików, teraz bazującej wyłącznie na otwartoźródłowym oprogramowaniu. Pracowali nad tym członkowie kilku oddziałów firmy Google: Google Fonts, Android, Material Design oraz działu odpowiedzialnego za tłumaczenia.

Kolejną zmianą w rodzinie Roboto jest rozszerzenie zasobu znaków. Fonty zawierają wszystkie znaki łacińskie, greckie i cyrylicę z zakresu Unicode 7.0, a także symbol waluty Gruzji, czyli Lari, który pojawi się w specyfikacji Unicode 8.0. Każdy z fontów z rodziny „urósł” niemal trzykrotnie – z 1071 do 3350 glifów na każdy font. Wczesną wersję rozszerzonych fontów można znaleźć w Androidzie 5.0 i nowszych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)