Źródła flagowych fontów Androida otwarte dla wszystkich

Strona głównaŹródła flagowych fontów Androida otwarte dla wszystkich
27.05.2015 12:30
Źródła flagowych fontów Androida otwarte dla wszystkich

Fonty z rodziny Roboto oraz narzędzia, dzięki którym możliwe było ich powstanie, zostały udostępnione jako projekt otwartoźródłowy.

bEEgidnV

Roboto to flagowy krój firmy Google, zaprojektowane przez Christiana Robertsona na potrzeby Androida, wykorzystywane także w systemie Chrome OS i polecany jako domyślny w Material Design. Pliki zawierające fonty Roboto były dostępne na licencji Apache od wydania Androida 4.0 (Ice Cream Sandwich) w 2011 roku, co pozwoliło na wykorzystywanie go w różnych projektach.

350137106355742657

Jednak dopiero teraz można uznać Roboto za prawdziwie otwartoźródłowy font. Źródła, skrypty i narzędzia niezbędne do budowy fontu można znaleźć na GitHubie. Przy tej okazji należy wspomnieć o nowej drodze „produkcji” plików, teraz bazującej wyłącznie na otwartoźródłowym oprogramowaniu. Pracowali nad tym członkowie kilku oddziałów firmy Google: Google Fonts, Android, Material Design oraz działu odpowiedzialnego za tłumaczenia.

bEEgidnX

Kolejną zmianą w rodzinie Roboto jest rozszerzenie zasobu znaków. Fonty zawierają wszystkie znaki łacińskie, greckie i cyrylicę z zakresu Unicode 7.0, a także symbol waluty Gruzji, czyli Lari, który pojawi się w specyfikacji Unicode 8.0. Każdy z fontów z rodziny „urósł” niemal trzykrotnie – z 1071 do 3350 glifów na każdy font. Wczesną wersję rozszerzonych fontów można znaleźć w Androidzie 5.0 i nowszych.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEEgidoT