Cyberprzestępcy są milionerami. NetWalker pozwolił im zdobyć 29 mln od marca
Cyberprzestępcy wykradają niebywałe kwoty dzięki użyciu ransomware NetWalker. Wedle raportu McAfee, pomiędzy marcem a czerwcem 2020 roku, złośliwe oprogramowanie pomogło im zdobyć aż 29 milionów dolarów w postaci BTC.
Po raz pierwszy, aktywność NetWalkera wykryto w sierpniu 2019 roku. Do tego czasu nie był zbyt często wykorzystywany. Na podstawie analizy McAfee Advanced Threat Research, wykryto zauważono ogromny wzrost ataków z użyciem tego ransomware. Jak zauważają eksperci, oprogramowanie jest oferowane w modelu ransomware-as-a-service (RaaS), co przyciągnęło uwagę wielu grup cyberprzestępczych.
Dzięki ransomware-as-a-service, cyberprzestępcą może zostać każdy, kto chociaż trochę zna się na IT. W darknecie sprzedawane są subskrypcje na RaaS za około 50 dolarów miesięcznie. Kupujący otrzymuje plik ransomware oraz klucz deszyfrujący go. Następnie przesyła plik na masową skalę do przeróżnych przedsiębiorstw i "próbuje szczęścia". Jeśli ofiara otworzy przesłane przez niego złośliwe oprogramowanie, to wszystkie pliki na jej urządzeniu zostaną zablokowane.
Każdy może zostać cyberprzestępcą – zapraszają do współpracy
20 marca na forach tematycznych w darknecie pojawiły się pierwsze oferty związane z NetWalker. Twórcy oprogramowania zaoferowali współpracę innym cyberprzestępcom. Chętni zajmują się atakami na internautów, a następnie otrzymują część ewentualnych zysków. Poprzez taki model współpracy znacznie wzrasta ilość ataków z użyciem złośliwego oprogramowania, co rzeczywiście dało się zauważyć w ciągu ostatnich kilku miesięcy na całym świecie.