Drukarka 3D i sztuczna inteligencja wystarczą, by stworzyć replikę dzieła sztuki

Drukarka 3D i sztuczna inteligencja wystarczą, by stworzyć replikę dzieła sztuki

Druk 3D i SI wystarczą do tworzenia replik obrazów (depositphotos)
Druk 3D i SI wystarczą do tworzenia replik obrazów (depositphotos)
Oskar Ziomek
30.11.2018 13:12, aktualizacja: 20.08.2019 11:53

W sieci pojawiają się informacje o kolejnym, praktycznym zastosowaniu dla trójwymiarowego druku, tym razem w parze ze sztuczną inteligencją. Badacze z uczelni MIT stworzyli system zdolny do tworzenia replik obrazów, który wykorzystuje tylko te dwa elementy. Wystarczy jedno zdjęcie, by na jego podstawie sztuczna inteligencja odpowiednio pokierowała drukarką 3D, która stworzy kopię danego obrazu, zwracając przy tym uwagę na właściwe odwzorowanie barw.

Oprogramowanie nazwano RePaint i wykorzystuje ono do działania drukarkę trójwymiarową i głębokie uczenie. Prócz tych dwóch elementów nie są potrzebne żadne dodatkowe urządzenia, toteż całość nadaje się zarówno do wykorzystania w domu, jak i w muzeach czy galeriach. Twórcy zwracają uwagę, że ich drukarka trójwymiarowa lepiej odwzorowuje kolory od typowej drukarki (bazującej na zestawie kolorów CMYK), a to dzięki możliwości mieszania barw nie tylko na płaszczyźnie. Zamiast czterech kolorów wykorzystywanych jest tutaj 10 przezroczystych barwników, które nakładane są warstwami. Takie podejście ma być niezbędne, by uzyskać niespotykane dotąd przejścia tonalne.

Reproducing Paintings with 3D Printing

Jeśli odwzorujesz kolor obrazu w galerii, może on wyglądać inaczej w twoim domu. Nasz system działa w każdych warunkach oświetleniowych i wykazuje znacznie większą zdolność odwzorowania kolorów niż prawie każda inna wcześniejsza praca – tłumaczy Changil Kim, jeden z autorów publikacji, w której opisano system RePaint. System już teraz potrafi tworzyć nieźle wyglądające repliki, co można zweryfikować na powyższym filmie, ale wkrótce zostanie dodatkowo dopracowany.

Na tę chwilę drukowane obrazy mają wielkość wizytówki, ale tutaj ograniczeniem jest tylko wydajność drukarek. Twórcy dodają, że wraz z zastosowaniem przemysłowego sprzętu nie będzie problemu z reprodukcją dzieł w dużo większych formatach. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić to już teraz. Ograniczeniem jest tylko czas oczekiwania na wydruk.

Drukowanie reprodukcji to jedno, ale SI w połączeniu z drukarką 3D może o wiele więcej. W 2016 roku model został nauczony szczegółów warsztatu Rembrandta na podstawie 346 znanych dzieł. SI zaprojektowała własny portret, zastosowała na nim technikę i styl mistrza, a nawet odpowiednio dopasowała wygląd portretowanej osoby. Następnie, warstwa po warstwie, namalowała obraz materiałem utwardzanym promieniami UV. Efekt jest doskonały.
Anna Rymsza

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)