Dzięki współbieżnej kompilacji JavaScriptu Chrome 33 przestaje się „jąkać”

Dzięki współbieżnej kompilacji JavaScriptu Chrome 33 przestaje się „jąkać”

Dzięki współbieżnej kompilacji JavaScriptu Chrome 33 przestaje się „jąkać”
14.02.2014 14:30, aktualizacja: 14.02.2014 17:29

Google Chrome, niegdyś najszybsza z przeglądarek, po drodzejakoś utracił pierwszeństwo w ogólnej wydajności. Pod względemszybkości uruchomienia, czasu ładowania stron czy zużycia pamięciodczuwalnie przegrywa z Internet Explorerem 11. Wciąż jednak Chromejest przeglądarką najwydajniejszą, jeśli chodzi o szybkośćuruchamiania JavaScriptu, co da się zobaczyć zarówno w działaniuaplikacji webowych, jak i syntetycznych benchmarkach. Przewaga taniebawem jeszcze bardziej wzrośnie za sprawą ulepszeń, jakietrafiły do silnika skryptowego V8 google'owej przeglądarki, którepojawiły się w wersji 33, wprowadzonej właśnie do kanału beta.

JavaScript – podstawowy język programowania dla przeglądarek –jest językiem interpretowanym, jak zaś wiadomo, interpretowany kodjest znacznie wolniejszy od kodu skompilowanego do językamaszynowego korzystającego bezpośrednio ze zbioru instrukcjiprocesora. Dlatego też twórcy silników skryptowych, służącychdo uruchamiania kodu JS w przeglądarkach, robią co mogą, byprzyspieszyć ten proces. Silnik Chrome wykorzystuje w tym celuinfrastrukturę kompilacji o nazwie *Crankshaft *(wał korbowy),pozwalającą na skompilowanie JavaScriptu do kodu maszynowego przedjego uruchomieniem.

Obraz

Proces kompilacji darmowy nie jest, więc aby zminimalizowaćnarzut, V8 kompiluje kod JavaScriptu bez żadnych optymalizacji, takszybko, jak to jest możliwe. Jeśli jednak kod ten będziewykorzystywany częściej, Crankshaft skompiluje go ponownie, tymrazem ze wszystkimi możliwymi optymalizacjami, służącymiwzrostowi wydajności, już w trakcie jej działania.

Prowadzi to jednak do sporadycznych, ale odczuwalnych zacięć wdziałaniu przeglądarki. Wiążą się one z tym, że obciążającyw wysokim stopniu rdzeń procesora proces kompilacji zoptymalizacjami działa w tym samym wątku, w którym uruchamianajest aplikacja. Kompilacja kodu o nieujednoliconych pętlach ilicznych ścieżkach może więc doprowadzić do chwilowegozamrożenia działania aplikacji czy gubienia ramek w grach.

W Chrome 33 Beta rozwiązano ten problem. Kompilacja odbywa się woddzielnych wątku, działającym współbieżnie do wątkaaplikacji. Prekompilowany kod JavaScriptu może więc działać bezprzeszkód, gdy trwa optymalizacja jego kluczowych elementów.Zaprezentowane przez deweloperów Chromium wyniki robią sporewrażenie – dzięki współbieżnej kompilacji w teścieMandreel/Octane 2.0 Chrome uzyskało o 27% lepszy wynik niż przykompilacji w jednym wątku, unikając przerwy w działaniu trwającejponad 600 ms. Ulepszenie to jest jeszcze bardziej odczuwalna wwymagających graficznie aplikacjach, takich jak demo Citadel.

  • Kompilacja współbieżna: aplikacja działa praktycznie bez zacięć
  • Kompilacja w jednym wątku: przerwa w pracy aplikacji na 600 ms
[1/2] Kompilacja współbieżna: aplikacja działa praktycznie bez zacięć

Zmiany zostały wprowadzone zarówno do desktopowej, jak imobilnej wersji beta Google Chrome. Stabilne Chrome 33 pojawi sięjuż w marcu – i wtedy powinny skończyć się nierzadkie problemyz zacinaniem webowych aplikacji czy mediów w google'owejprzeglądarce. Gdy to nastąpi, może w dalszej kolejnoścideweloperzy Chromium zainteresują się wreszcie ekstremalnymzużyciem pamięci przez tę przeglądarkę. Dziś Chrome 31 zużywaprzy otwarciu nowej karty niemal 100 MB RAM, podczas gdy Firefox 25potrzebuje na to 49 MB, a Internet Explorer 11 tylko 30 MB.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)