Exynos 7 Octa: pierwszy 64‑bitowy procesor od Samsunga

Exynos 7 Octa: pierwszy 64-bitowy procesor od Samsunga
Redakcja

16.10.2014 22:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzisiejsza konferencja Apple nie zaskoczyła nas żadnymi niesamowitymi rozwiązaniami, no może poza najnowszą edycją iMaka z ekranem o oszałamiającej rozdzielczości 5K. Nie samymi jabłkami jednak człowiek żyje, a inne firmy nie próżnują. Wyraźnie pokazuje to Samsung, który właśnie zaprezentował swój pierwszy 64-bitowy procesor mobilny. Jest nim układ Exynos 7 Octa, który najprawdopodobniej już niedługo zagości w najmocniejszych urządzeniach tego producenta.

Obraz

Najnowszy procesor jest wykonany w 20-nanometrowym procesie HKMG i bardzo przypomina układ Exynos 5433, który jest dostępny w fablecie Samsung Galaxy Note 4. Najważniejsza różnica to wsparcie dla 64-bitów. Jak sama nazwa wskazuje, Exynos 7 Octa jest układem ośmiordzeniowym. Znajdziemy tu cztery wydajne rdzenie Cortex-A57 o taktowaniu 1,9 GHz i cztery energooszczędne Cortex-A53 taktowane zegarem 1,3 GHz mające za zadanie utrzymać zużycie energii na sensownym poziomie. Choć jest to architektura big.LITTLE, układ używa technologii Heterogeneous Multi Processing, w efekcie wszystkie rdzenie mogą pracować jednocześnie.

Za przetwarzanie grafiki odpowiada układ Mali T-760 o taktowaniu 700 MHz. Samsung chwali się, że nowy procesor jest w stanie zapewnić wydajność o 57% lepszą niż poprzedni model Exynos 5 Octa przy zachowaniu mniejszego użycia energii. Wydajność w wymagających grach 3D ma być aż o 74% lepsza od układu T628MP6 zastosowanego w smartfonie Galaxy Alpha. Oprócz danych czysto technicznych warto wspomnieć o wspieranych technologiach. Procesor Samsunga zapewnia obsługę rozdzielczości WQHD i WQXGA, wspiera również kodeki MFC i H.265 (HEVC). Urządzenie wyposażone w ten procesor może jednocześnie nagrywać materiały wideo w rozdzielczości 16 Mpix przy 30 FPS za pomocą głównego aparatu i do 5 Mpix przy 30 FPS przednim aparatem.

Taka konfiguracja zapewnia bardzo dużą moc obliczeniową, która powinna w zupełności wystarczyć nawet do wymagających zastosowań. Póki co zaprezentowano sam procesor, bez sprzętu, w który mógłby zostać on wyposażony. Najprawdopodobniej niebawem ogłosi kolejne układy, które będą oferowały obsługę instrukcji 64-bitowych. Wygląda na to, że sam system Android, pod jakiego kontrolą pracują niemal wszystkie smartfony Samsunga może niebawem trafić na półki sklepowe właśnie w takiej wersji. Czy przyniesie nam to realne korzyści, czy będzie jedynie kontynuowało wyścig zbrojeń i bezsensowną walkę na gigaherce pochłaniane przez stosunkowo proste aplikacje przeznaczone na urządzenia mobilne? Wszystko pokażą najbliższe miesiące.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (24)
Zobacz także