Google ponownie na celowniku Komisji Europejskiej

Google ponownie na celowniku Komisji Europejskiej

Wojciech Cybulski
01.12.2010 09:33

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie antymonopolowe przeciwko Google. KE uznała, że internetowy gigant może nadużywać swojej dominującej pozycji na rynku i nie respektuje praw mniejszych firm o podobnym profilu działalności.

Dochodzenie Komisji jest efektem wielu skarg składanych przez różne firmy prowadzące swój internetowy biznes na terenie Unii Europejskiej. Zarzucają one amerykańskiej korporacji, że przy sortowaniu wyników wyszukiwania dotyczących usług internetowych i reklam Google faworyzuje własne rozwiązania i obniża pozycję konkurencji. KE chce sprawdzić czy Google nie zmodyfikował algorytmu wyszukiwania w taki sposób, by promować własne produkty - zdaniem Komisji algorytm powinien bowiem identycznie traktować wszystkie strony i oceniać je według tych samych kryteriów. Drugi zarzut kierowany przeciwko Google jest podobny, tylko dotyczy płatnych reklam wyświetlanych obok wyników wyszukiwania. Zdaniem części firm Google zawyża koszt reklam lub obniża ich pozycję, o ile dotyczą one konkurentów amerykańskiej korporacji. Google oczywiście nie zgadza się z tymi oskarżeniami. Przedstawiciele koncernu na łamach firmowego bloga odnieśli się do zarzutów KE i podkreślili, że traktują w identyczny sposób wszystkich swoich klientów i konkurentów.

Komisja Europejska zaznaczyła, że prowadzone dochodzenie ma wyjaśnić, czy zarzuty kierowane przeciwko Google są prawdziwe. Oznacza to, że KE nie posiada jeszcze twardych dowodów na winę Google i będzie ustalać prawdę w toku postępowania. Przedstawiciele internetowego giganta zadeklarowali chęć współpracy z organami antymonopolowymi Unii Europejskiej i zapowiedzieli, że podporządkują się każdej decyzji KE.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)