Hackathon Code4Ukraine, czyli młodzi programiści przeciwko wojnie

Hackathon Code4Ukraine, czyli młodzi programiści przeciwko wojnie

Programowanie
Programowanie
Źródło zdjęć: © Pexels
Krzysztof Fiedor
02.03.2022 12:30

Młodzi programiści z holenderskiego uniwersytetu ruszają z akcją pomocy dla rządu Ukrainy. Hackathon Code4Ukraine startuje 3 marca. Można uczestniczyć na miejscu, jak i online.

W dniach 3-4 marca 2022 odbędzie się globalne wyzwanie dla programistów Hackathon Code4Ukraine, który ma na celu opracowanie narzędzi, programów i innych rozwiązań niosących pomoc w ratowaniu życia, podnoszeniu jego jakości oraz mających na nie inny, istotny wpływ - zwłaszcza w momencie jego zagrożenia.

Idea uruchomienia tej ambitnej akcji narodziła się w Eindhoven University of Technology. Młodzi programiści z holenderskiego uniwersytetu podjęli się organizacji ogólnoświatowego przedsięwzięcia, które ma wspomóc rząd Ukrainy w walce o wolność oraz pomóc opracować narzędzia mające realny wpływ na ludzkie życie. Wśród inicjatorów akcji, poza programistami z wielu krajów, znaleźli się też Polacy - Igor Dmochowski, Kajetan Knopp i Alicja Bilińska.

Obraz

W trakcie konkursu będą prowadzone prelekcje i warsztaty osób zaangażowanych w wydarzenia za naszą wschodnią granicą. Prelekcje będą dotyczyć problemów, z którymi spotykają się ludzie uciekający przed działaniami wojennymi. Tematyka warsztatów ma być natomiast skupiona na potencjale nowych technologii i możliwościach ich wykorzystania przez cywili i programistów w tak ekstremalnej sytuacji jak wojna.

Dzięki takiemu podejściu stworzone projekty mają być nastawione na pomoc w 100 procentach. Praca nad projektami będzie prowadzona w kilkuosobowych grupach i trwać będzie kilkanaście godzin. Drugiego dnia, po zamknięciu zgłoszeń, przedstawiciele uniwersytetu wybiorą zwycięzców. Najbardziej rokujące rozwiązania w jak najkrótszym czasie zostaną wprowadzone w życie.

Cała impreza jest non-profit a opracowane przez programistów rozwiązania będą udostępnione każdemu na zasadach open-source. Dobreprogramy przyłączają się do apelu o zaangażowanie i zachęcamy do udziału naszych czytelników. Po więcej informacji i możliwość przyłączenia się do akcji zapraszamy na oficjalną stronę Hackathon Code4Ukraine.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie