NATO przygotowuje się na wypadek cyberwojny

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego rozpoczęła prace nad nową strategią dla Sojuszu, a powołani przez NATO eksperci przygotowali już pierwsze zalecenia dla opracowanych koncepcji. Ich wnioski są jednoznaczne - w razie zagrożenia NATO będzie zmuszone do walki w Internecie, a cyberwojna jest najbardziej prawdopodobną formą ataku wojskowego.

Wojciech Cybulski

Atak cybernetyczny może być dla państw Sojuszu równie groźny co tradycyjna ofensywa morska lub lądowa 50 lat temu. NATO powinno więc rozpocząć współpracę z Unią Europejską, która ma spore doświadczenie w radzeniu sobie z atakami z Sieci. Szczególnej ochronie powinny podlegać światłowody oraz cała infrastruktura odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie Internetu. Należy rozbudować także systemy wczesnego ostrzegania przed cyberatakami i wzmocnić monitoring Sieci. Co więcej, konieczne wydaje się wyszkolenie specjalnych oddziałów szybkiego reagowania, które będą mogły być w każdej chwili wysłane w rejon ataku cybernetycznego. Wszystko to w połączeniu z pasywnymi i aktywnymi możliwościami obrony własnej przestrzeni wirtualnej powinno zapewnić bezpieczeństwo krajom NATO na najbliższe lata.

Zmiany w strategii NATO zostały wymuszone przez postępujący proces informatyzacji państw Sojuszu. Strategiczne znaczenie Internetu jako podstawowego narzędzia stosowanego w biznesie, komunikacji i dystrybucji informacji sprawia, że obrona bezpieczeństwa Sieci ma w dzisiejszym świecie kluczowe znaczenie. Światowe potęgi gospodarcze takie jak USA czy Chiny cały czas przygotowują się do podejmowania działań militarnych w Internecie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)