Windows 11: nowość w menu kontekstowym Eksploratora plików

Windows 11: nowość w menu kontekstowym Eksploratora plików

Windows 11 zyskuje kolejne opcje związane z Copilotem
Windows 11 zyskuje kolejne opcje związane z Copilotem
Źródło zdjęć: © GETTY | Anadolu Agency
Oskar Ziomek
18.03.2024 11:39

Copilot w Windows 11 wkrada się do kolejnych systemowych aplikacji. Microsoft sukcesywnie wdraża elementy AI do aplikacji takich jak Zdjęcia, Paint czy Notatnik, a najnowsze zmiany dotyczą Eksploratora plików. W testowym Windows 11 Copilot pojawił się tu w menu kontekstowym.

Eksplorator plików w Windows 11 już wkrótce pokaże użytkownikom nową opcję w menu kontekstowym. Do testowego wydania systemu w programie Insider trafiła bowiem aktualizacja, po której na liście pojawiła się opcja "Wyślij do Copilota". W praktyce można w ten sposób wskazać plik, który ma zostać przeanalizowany przez AI.

W przypadku dokumentów tekstowych oznacza to na przykład możliwość utworzenia streszczenia dokumentu - to opcja, która od niedawna kojarzona jest także z samym Notatnikiem. Integracja Eksploratora plików z Copilotem w Windows 11 to nie pierwszy tego typu ruch. Wcześniej elementy AI trafiły również bezpośrednio do Painta czy aplikacji Zdjęcia - w której można użyć AI, by m.in. usuwać elementy z fotografii.

Integracja Copilota z Eksploratorem plików w Windows 11
Integracja Copilota z Eksploratorem plików w Windows 11© Windows Latest

Na zmianę w Windows 11 zwraca uwagę Windows Latest. Wysyłanie dokumentu do Copilota to element aktualizacji do kompilacji 26080 - tej samej, w ramach której rozpoczęto testy jednej aplikacji Microsoft Teams wystarczającej do obsługi kont prywatnych lub szkolnych oraz zawodowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Copilot to funkcja Windowsa 11 (oraz najpewniej kolejnych wydań Windows), która z pewnością będzie przez długi czas filarem systemu operacyjnego. Microsoft wielokrotnie podkreślał, że widzi potencjał w AI, która może sprawdzić się w wielu systemowych aplikacjach i w praktyce trudno temu zaprzeczyć - mechanizm usuwania obiektów ze zdjęć czy zamazywania tła działa zaskakująco dobrze na amatorskie potrzeby, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę szybkość i prostotę obsługi.

Docelowo komputery mają być jeszcze lepiej przystosowane do obsługi Copilota dzięki nowemu przyciskowi, który trafi na klawiatury już w tym roku. To pierwsza tego typu zmiana od kilku dekad. Nowy przycisk stworzony z myślą o wywoływaniu funkcji AI w Windows przyda się również w komputerach, gdzie oprogramowanie jeszcze nie jest obsługiwane. Obok klawisza Windows, pozwoli wywoływać niektóre funkcje.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)