OwnCloud porzuca wsparcie dla Windows Server – system jest zbyt ułomny

OwnCloud porzuca wsparcie dla Windows Server – system jest zbyt ułomny

OwnCloud porzuca wsparcie dla Windows Server – system jest zbyt ułomny
Redakcja
16.04.2015 13:31, aktualizacja: 16.04.2015 15:26

Windows Server właśnie traci wsparcie ze strony platformy ownCloud, która służy do budowania własnej chmury. Jej autorzy zdecydowali, że ograniczenia systemu Microsoftu są zbyt poważne, blokują możliwości rozwoju i znacznie przeciągają pracę nad aplikacją webową. Problemów jest sporo i pomimo szczerych chęci, nie sposób ich rozwiązać, tym bardziej, że Microsoft sprawą się nie interesuje.

Autorzy ownCloud zaznaczają, że od początku tworzą chmurę z myślą o tym, aby mogło z niej korzystać jak najwięcej użytkowników. Właśnie dlatego aplikacja została napisana w PHP, korzysta także z bazy SQLite, która w większości wypadków nie wymaga od użytkownika żadnej ręcznej konfiguracji. Wykorzystanie sprawdzonych i udanych rozwiązań pozwala skupić się na rozwijaniu funkcjonalności, zamiast ciągłej walce z detalami leżącymi gdzieś u podstaw. Zamknięty Windows nie byłby tu problemem, gdyby nie mierna obsługa technologii najbardziej rozpowszechnionych wśród deweloperów. Całość poległa na problemach technicznych, których rozwiązywanie jest zbyt kosztowne i pochłania zbyt wiele energii.

Podstawowy problem to obsługa jedynie 32-bitowych wersji PHP na Windows Server. W efekcie zainstalowana chmura nie jest w stanie obsługiwać plików większych niż 2 GB. Kolejna istotna kwestia to kodowanie nazw plików. W Linuksie nie ma z tym problemu, ograniczenia Windowsa powodują natomiast kłopoty z synchronizacją, obsługą kluczy szyfrujących, a nawet uszkadzanie niektórych plików. Choć zespół ownCloud starał się współpracować z Microsoftem w celu rozwiązania problemów i wdrożenia do chmury specjalnych poprawek z myślą o tylko tej platformie, całość strasznie przeciągnęła się w czasie. Korporacja nie jest zainteresowana rozwojem wsparcia PHP na swojej platformie i inwestuje w to coraz mniej czasu i środków. Możliwe, że problemy zostaną rozwiązane wraz z planowanym na tym rok PHP 7, ale jego wdrożenie na serwerach najróżniejszych firm potrwa zapewne sporo czasu – przecież do dziś można znaleźć firmy, które korzystają z przestarzałego PHP 5.2.

Obraz

To jednak nie koniec problemów. Kolejne występują po stronie serwera Microsoft SQL Server tj. jako serwer bazodanowy działa on prawidłowo, ale połączenie z ownCloud jest trudne i wymaga dodatkowej pracy. Na platformie Microsoftu nie ma także klienta smbclient, a natywne wsparcie dla udziałów poprzez PHP pozostawia wiele do życzenia. Co można więc zrobić? Jeżeli musimy korzystać z serwerów na Windowsie, zawsze możemy użyć z np. maszyn wirtualnych Bitnami. Zawierają systemy Linux i całą platformę gotową do uruchomienia ownCloud. Od wersji 8.1 zespół tworzący chmurę przeznaczy siły marnowane dotychczas na Windowsa do rozwijania dodatkowych funkcji i poprawek znalezionych błędów.

Decyzja jest istotna i niestety ukazuje wady rozwiązań serwerowych Microsoftu. OwnCloud to natomiast nie prosta chmurka, lecz platforma wykorzystywana zarówno na niewielkich komputerach takich jak Raspberry Pi, jak i wykorzystywana przez np. Europejską Organizację Badań Jądrowych CERN. Szkoda, że w tym przypadku jej rozwój na pewnej platformie jest niejako zablokowany przez jej ograniczenia. Z drugiej strony, Linux jest dostępny za darmo, a to niejedyny powód, dlaczego jest bardzo często wybierany do pracy na serwerach i superkomputerach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)