OwnCloud porzuca wsparcie dla Windows Server – system jest zbyt ułomny

OwnCloud porzuca wsparcie dla Windows Server – system jest zbyt ułomny
Redakcja

16.04.2015 13:31, aktual.: 16.04.2015 15:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Windows Server właśnie traci wsparcie ze strony platformy ownCloud, która służy do budowania własnej chmury. Jej autorzy zdecydowali, że ograniczenia systemu Microsoftu są zbyt poważne, blokują możliwości rozwoju i znacznie przeciągają pracę nad aplikacją webową. Problemów jest sporo i pomimo szczerych chęci, nie sposób ich rozwiązać, tym bardziej, że Microsoft sprawą się nie interesuje.

Autorzy ownCloud zaznaczają, że od początku tworzą chmurę z myślą o tym, aby mogło z niej korzystać jak najwięcej użytkowników. Właśnie dlatego aplikacja została napisana w PHP, korzysta także z bazy SQLite, która w większości wypadków nie wymaga od użytkownika żadnej ręcznej konfiguracji. Wykorzystanie sprawdzonych i udanych rozwiązań pozwala skupić się na rozwijaniu funkcjonalności, zamiast ciągłej walce z detalami leżącymi gdzieś u podstaw. Zamknięty Windows nie byłby tu problemem, gdyby nie mierna obsługa technologii najbardziej rozpowszechnionych wśród deweloperów. Całość poległa na problemach technicznych, których rozwiązywanie jest zbyt kosztowne i pochłania zbyt wiele energii.

Podstawowy problem to obsługa jedynie 32-bitowych wersji PHP na Windows Server. W efekcie zainstalowana chmura nie jest w stanie obsługiwać plików większych niż 2 GB. Kolejna istotna kwestia to kodowanie nazw plików. W Linuksie nie ma z tym problemu, ograniczenia Windowsa powodują natomiast kłopoty z synchronizacją, obsługą kluczy szyfrujących, a nawet uszkadzanie niektórych plików. Choć zespół ownCloud starał się współpracować z Microsoftem w celu rozwiązania problemów i wdrożenia do chmury specjalnych poprawek z myślą o tylko tej platformie, całość strasznie przeciągnęła się w czasie. Korporacja nie jest zainteresowana rozwojem wsparcia PHP na swojej platformie i inwestuje w to coraz mniej czasu i środków. Możliwe, że problemy zostaną rozwiązane wraz z planowanym na tym rok PHP 7, ale jego wdrożenie na serwerach najróżniejszych firm potrwa zapewne sporo czasu – przecież do dziś można znaleźć firmy, które korzystają z przestarzałego PHP 5.2.

Obraz

To jednak nie koniec problemów. Kolejne występują po stronie serwera Microsoft SQL Server tj. jako serwer bazodanowy działa on prawidłowo, ale połączenie z ownCloud jest trudne i wymaga dodatkowej pracy. Na platformie Microsoftu nie ma także klienta smbclient, a natywne wsparcie dla udziałów poprzez PHP pozostawia wiele do życzenia. Co można więc zrobić? Jeżeli musimy korzystać z serwerów na Windowsie, zawsze możemy użyć z np. maszyn wirtualnych Bitnami. Zawierają systemy Linux i całą platformę gotową do uruchomienia ownCloud. Od wersji 8.1 zespół tworzący chmurę przeznaczy siły marnowane dotychczas na Windowsa do rozwijania dodatkowych funkcji i poprawek znalezionych błędów.

Decyzja jest istotna i niestety ukazuje wady rozwiązań serwerowych Microsoftu. OwnCloud to natomiast nie prosta chmurka, lecz platforma wykorzystywana zarówno na niewielkich komputerach takich jak Raspberry Pi, jak i wykorzystywana przez np. Europejską Organizację Badań Jądrowych CERN. Szkoda, że w tym przypadku jej rozwój na pewnej platformie jest niejako zablokowany przez jej ograniczenia. Z drugiej strony, Linux jest dostępny za darmo, a to niejedyny powód, dlaczego jest bardzo często wybierany do pracy na serwerach i superkomputerach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (78)
Zobacz także