Stracił majątek w wyniku oszustwa na giełdzie kryptowalut. Policja ostrzega

Strona głównaStracił majątek w wyniku oszustwa na giełdzie kryptowalut. Policja ostrzega
08.01.2022 13:40
Policja ostrzega przed kolejnymi oszustwami "na kryptowaluty"
Policja ostrzega przed kolejnymi oszustwami "na kryptowaluty"
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhoto

Wrocławska policja pomogła mieszkańcowi gminy Kobierzyce odzyskać blisko 90 tys. złotych utraconych w wyniku oszustwa na giełdzie kryptowalut. Policjanci ostrzegają przed oszustami obiecującymi wysokie zyski.

Rosnąca wartość rynku kryptowalut ciągle przyciąga osoby szukające szybkiego zysku. Niestety, podobnie jak w przypadku każdej inwestycji obiecującej wysokie zyski, łatwo w tym przypadku równie szybko stracić zainwestowane pieniądze. Dodatkowo kryptowaluty to temat wciąż świeży dla większości osób, co z kolei wykorzystują oszuści.

Tak było w przypadku 69-letniego mieszkańca gminy Kobierzyce, który został zmanipulowany przez przestępców podających się za konsultantów platformy inwestycyjnej. Mężczyzna skuszony reklamą w Internecie wypełnił formularz na stronie, po czym skontaktował się z nim "konsultant", który zapewnił, że w imieniu mężczyzny zajmie się pomnażaniem jego pieniędzy na giełdzie kryptowalutowej.

Mężczyzna został zachęcony do zainstalowania specjalnej aplikacji, dzięki której oszuści uzyskali dostęp do jego danych osobowych oraz przechwycili login i hasło do konta bankowości internetowej. Dla uwiarygodnienia całej historii spreparowali również stronę internetową, na której mężczyzna mógł sprawdzać "wyniki inwestycji".

Kiedy mężczyzna zorientował się, że jest oszukiwany, powiadomił o całej sprawie policję. Po intensywnej i wielogodzinnej pracy funkcjonariuszom udało się odzyskać część pieniędzy, czyli 90 tys. złotych z całej puli "zainwestowanej" przez 69-latka.

Niestety takich przypadków jest coraz więcej, więc policja po raz kolejny apeluje o rozwagę i rozsądek. Co gorsza, zwykle to potencjalne ofiary inicjują pierwszy kontakt z przestępcą, klikając w reklamę w Internecie lub podając swoje dane w znalezionych w sieci formularzach.

- Oszuści nakłaniają do zainstalowania programu umożliwiającego zdalny dostęp do pulpitu naszego komputera i zalogowanie na konto bankowe. Jeśli "konsultant" proponuje nam takie rozwiązanie, możemy być pewni, że to oszustwoostrzega wrocławska policja.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)