Stracił majątek w wyniku oszustwa na giełdzie kryptowalut. Policja ostrzega

Stracił majątek w wyniku oszustwa na giełdzie kryptowalut. Policja ostrzega

Policja ostrzega przed kolejnymi oszustwami "na kryptowaluty"
Policja ostrzega przed kolejnymi oszustwami "na kryptowaluty"
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhoto
08.01.2022 13:40

Wrocławska policja pomogła mieszkańcowi gminy Kobierzyce odzyskać blisko 90 tys. złotych utraconych w wyniku oszustwa na giełdzie kryptowalut. Policjanci ostrzegają przed oszustami obiecującymi wysokie zyski.

Rosnąca wartość rynku kryptowalut ciągle przyciąga osoby szukające szybkiego zysku. Niestety, podobnie jak w przypadku każdej inwestycji obiecującej wysokie zyski, łatwo w tym przypadku równie szybko stracić zainwestowane pieniądze. Dodatkowo kryptowaluty to temat wciąż świeży dla większości osób, co z kolei wykorzystują oszuści.

Tak było w przypadku 69-letniego mieszkańca gminy Kobierzyce, który został zmanipulowany przez przestępców podających się za konsultantów platformy inwestycyjnej. Mężczyzna skuszony reklamą w Internecie wypełnił formularz na stronie, po czym skontaktował się z nim "konsultant", który zapewnił, że w imieniu mężczyzny zajmie się pomnażaniem jego pieniędzy na giełdzie kryptowalutowej.

Mężczyzna został zachęcony do zainstalowania specjalnej aplikacji, dzięki której oszuści uzyskali dostęp do jego danych osobowych oraz przechwycili login i hasło do konta bankowości internetowej. Dla uwiarygodnienia całej historii spreparowali również stronę internetową, na której mężczyzna mógł sprawdzać "wyniki inwestycji".

Kiedy mężczyzna zorientował się, że jest oszukiwany, powiadomił o całej sprawie policję. Po intensywnej i wielogodzinnej pracy funkcjonariuszom udało się odzyskać część pieniędzy, czyli 90 tys. złotych z całej puli "zainwestowanej" przez 69-latka.

Niestety takich przypadków jest coraz więcej, więc policja po raz kolejny apeluje o rozwagę i rozsądek. Co gorsza, zwykle to potencjalne ofiary inicjują pierwszy kontakt z przestępcą, klikając w reklamę w Internecie lub podając swoje dane w znalezionych w sieci formularzach.

- Oszuści nakłaniają do zainstalowania programu umożliwiającego zdalny dostęp do pulpitu naszego komputera i zalogowanie na konto bankowe. Jeśli "konsultant" proponuje nam takie rozwiązanie, możemy być pewni, że to oszustwoostrzega wrocławska policja.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)