Usterka techniczna w Luxmed zagroziła danym pacjentów

Usterka techniczna w Luxmed zagroziła danym pacjentów

Usterka techniczna w Luxmed zagroziła danym pacjentów
Źródło zdjęć: © Getty Images | Richard Newstead
11.11.2021 15:26

Centrum Medyczne Luxmed z Lublina poinformowało swoich klientów o problemie, który potencjalnie mógł poskutkować wyciekiem gromadzonych danych osobowych.

Pacjenci korzystający z usług Centrum Medycznego Luxmed, otrzymali powiadomienie, z którego wynika, że doszło do usterki w systemie informatycznym. Błąd mógł ułatwić nieupoważnionym osobom dostęp do bazy danych, w której znajdują się imiona, nazwiska, numery PESEL, adresy zamieszkania, e-maile oraz hasła usługobiorców.

Co najistotniejsze, na szczęście nie odnotowano faktycznego wycieku danych. Oznacza to, że firma sama znalazła lukę w zabezpieczeniach i prawdopodobnie nikt nie zdążył jej wykorzystać. Mimo to, na wszelki wypadek rekomenduje się zmianę haseł użytych podczas rejestracji w systemie e-rezerwacja.

Treść wystosowanego oświadczenia brzmiała następująco:

Informujemy, że w naszej strukturze informatycznej znaleźliśmy usterkę, która spowodowała otwarty dostęp do Państwa danych, takich jak: imię, nazwisko, numery PESEL, adres e-mail, zaszyfrowane hasło do e-rezerwacji.

Dostęp został natychmiast zablokowany, a defekt naprawiony. Rozpoczęliśmy procedurę zgłaszania incydentu bezpieczeństwa do Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Nie stwierdziliśmy faktycznego wycieku danych, jedynie błąd systemu, który mógłby taki wyciek spowodować.

Hasła zapisane były w postaci zaszyfrowanej, nie mniej jednak rekomendujemy zmianę hasła do Państwa konta w e-rezerwacji. Państwa hasło zostało przez nas zablokowane. Jeżeli to samo hasło jest używane do Państwa skrzynki pocztowej to ze względów bezpieczeństwa również rekomendujemy jego zmianę.

Przy najbliższym korzystaniu z e-rezerwacji prosimy o skorzystanie z procedury przypomnienia hasła w celu ustawienia nowego hasła.

CM Luxmed

Centrum Medyczne Luxmed Sp. z o.o. to istotny gracz na polskiej scenie prywatnej opieki medycznej. Siedziba podmiotu mieści się w Lublinie, ale posiada on również placówki w Chełmie, Świdniku, Zamościu i kilku innych miastach województwa lubelskiego.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)