VMware przed niemieckim sądem, oskarżone o bezprawne wykorzystanie kodu Linuksa

VMware przed niemieckim sądem, oskarżone o bezprawne wykorzystanie kodu Linuksa06.03.2015 16:59
VMware przed niemieckim sądem, oskarżone o bezprawne wykorzystanie kodu Linuksa

VMware, lider w dziedzinie oprogramowania do wirtualizacji iautomatyzacji, bardzo dba o to, by klienci przestrzegali warunkówjego licencji. Audyty nie są tu niczym dziwnym – i biada temu,kto uruchomi oprogramowanie tej firmy na procesorze z większą niżopłacona liczbą rdzeni. Gdy jednak przychodzi do przestrzegania zapisówlicencji stron trzecich przez samo VMware, firma już tak bardzoskrupulatna nie jest. Christoph Hellwig, jeden z deweloperów Linuksa,chce z tym skończyć. Pozwał VMware o naruszenie licencji GPL przedsądem w Hamburgu.

Hellwig wraz z wspierającą go grupą Software Freedom Conservancyuważa, że jeden z najważniejszych produktów VMware, własnościowyhiperwizor ESXi, narusza literę i ducha licencji GPLv2. Znaleźć się wnim miał kod pisany przez Hellwiga, który stał się częścią jądraLinuksa i dostępny jest od lat dla każdego na warunkach tej wolnejlicencji. W szczególności programista twierdzi, że VMware połączyłojego kod z własnym, zamkniętym kodem jądra vmkernel i rozpowszechniacałość jako gotowy produkt, bez udostępnienia kodu źródłowego tak,jak tego wymaga licencja GPLv2.

Wiele wskazuje na to, że oskarżenia niemieckiego programisty niesą wyssane z palca. Nad jądrem Linuksa pracuje on od już ponad 10lat, specjalizując się w zagadnieniach takich jak systemy plików,pamięci masowe (jest opiekunem linuksowego podsystemu SCSI), sieci iwłaśnie wirtualizacja. Przez ten czas dostarczył do Linuksa ponad 2,2tys. łatek, co czyni go osiemnastym w rankingu aktywności twórcą tegosystemu. Co więcej, o tym, że VMware wykorzystuje kod Linuksa znaruszeniem jego licencji, zgłaszał już w 2006 roku – i jużwtedy groził pozwem.

VMware oskarżenia te wówczas zignorowało, a analitycy twierdzili,że sprawa jest przesadzona, w najlepszym razie może chodzić o to, żehiperwizor ESX wykorzystuje linuksowy kernel vmkmod do załadowaniaswojego, własnościowego kernela vmkernel. Nawet jeśli VMware niebardzo chciało rozmawiać ze społecznością Open Source o tychsprawach, to nie znaczyło to, że firma tej wielkości mogłaby sobie ottak naruszać licencję GPL.

A jednak Hellwig swoich oskarżeń nigdy nie wycofał, a teraz doszłodo ich eskalacji. Wspomniane Software Freedom Conservancy wsparłojego pozew w ramach inicjatywyGPL Compliance Project for Linux Developers, mającej na celu zadbanieo przestrzeganie licencji na wolne oprogramowanie – mimo żeuważa pozew sądowy w takich sprawach za ostateczność. W zeszłym rokubowiem VMware oficjalnie poinformowało grupę, że nie zamierzazaprzestać dystrybucji na własnościowej licencji oprogramowaniastworzonego na podstawie pracy Hellwiga i innych programistówlinuksowego kernela, ponieważ stawiane mu zarzuty są bezpodstawne.

Teraz jednak wirtualizacyjny potentat będzie o swoje musiałwalczyć w sądzie. Może to nie być wcale łatwe – linuksowegoprogramistę reprezentować ma w czasie procesu dr Till Jaeger zkancelarii JBB Rechtsanwälte, który już wygrywał takie sprawy onaruszenie licencji GPL.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (79)