Wkrótce jeszcze więcej złośliwych programów na smartfony

Wkrótce jeszcze więcej złośliwych programów na smartfony

12.07.2011 16:27

Zdaniem analityków czeka nas wzrost liczby złośliwych programów na urządzenia mobilne. W najbliższych miesiącach nawet 1 na 20 telefonów z Androidem lub iOS może zostać zainfekowany.

Zdaniem firmy Trusteer, która opublikowała prognozy dotyczące urządzeń mobilnych, w najbliższych dwóch latach czeka nas spory wzrost liczby wirusów i trojanów. Zainfekowanych może być około 5,6% urządzeń z systemami firmy Apple i Google. Najgorzej na złośliwe oprogramowanie przygotowany jest Android, którego, jak czytamy, system zabezpieczeń nie staje obecnie na wysokości zadania. Problemem jest przede wszystkim otwarta polityka firmy Google, która zezwala na dopuszczanie do Android Marketu aplikacji bez dokładnego ich sprawdzenia. W raporcie czytamy, że w porównaniu z App Store, e-sklep dla Androida jest jak... Dziki Zachód.

Jednak również iOS nie jest pozbawiony wad. Mimo silnej kontroli nad zatwierdzanymi aplikacjami (która ma wielu krytyków), system jest podatny na ataki, na przykład za pomocą programów czy stron podszywających się pod narzędzia do jailbreaku. Coraz częściej pojawiają się również specjalnie spreparowane witryny internetowe, których celem jest instalacja niebezpiecznego oprogramowania w urządzeniach spółki Apple. Warto przypomnieć, że prognozy Trusteera nie różnią się znacznie od niedawnych statystyk takich firm jak McAfee czy Symantec. Również tam uznano Androida za nieco mniej bezpieczny system w porównaniu z systemem iOS.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)