Zatrzymano cyberprzestępców. Policja szacuje straty na ponad 170 tys. złotych

Zatrzymano cyberprzestępców. Policja szacuje straty na ponad 170 tys. złotych

fot. GettyImages
fot. GettyImages
05.02.2021 12:25

Wspólne działania Prokuratury Regionalnej w Warszawie i policjantów doprowadziły do ustalenia tożsamości i zatrzymania 4 osób odpowiedzialnych za prowadzenie fałszywych sklepów internetowych. Straty związane z ich działalnością przestępczą szacuje się na ponad 170 tys. złotych.

"Jak ustalono, podejrzani zajmowali się oszustwami popełnionymi przy pomocy fałszywych sklepów internetowych. Tylko w wyniku działania jednego z fałszywych sklepów internetowych, pokrzywdzonych oszustwami zostało około tysiąc osób, które zapłaciły za towar, lecz nigdy go nie otrzymały", podała policja.

Wśród zatrzymanych znalazło się trzech mężczyzn i jedna kobieta, wszyscy w wieku od 42 do 43 lat. Policji udało się ustalić, że fałszywy sklep, który rzekomo prowadzili, był zarejestrowany na dane podstawionych osób.

[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10158095605555686]

Ustalono również, że hiperłącza z wiadomości SMS zawierających prośbę o dokonanie wpłaty prowadziły do stron podszywających się pod agentów rozliczeniowych. Tym sposobem oszuści zdobywali również dane logowania do bankowości internetowej. Wpłacone przez klientów pieniądze trafiały na rachunek bankowy podstawionych osób, następnie przechodziły przez kilka kolejnych kont i były wypłacane z bankomatów w różnych regionach kraju.

Śledczym udało się również potwierdzić, że część pieniędzy z przekrętu trafiła na giełdy kryptowalut, dzięki czemu przestępcy mieli nadzieję utrudnić wyśledzenie transakcji. Straty związane z działaniem sklepu oszacowano na kwotę ponad 170 tysięcy złotych.

Funkcjonariuszom udało się zabezpieczyć liczne nośniki pamięci, telefony komórkowe, dokumenty, karty SIM oraz dokumentację bankową – w tym paragony dotyczące wypłat w bankomatach i bitomatach, podaje rzecznik policji.

Wszyscy zatrzymani, decyzją sądu, zostali aresztowani na okres trzech miesięcy. Prokuratura postawiła cyberoszustom zarzuty obejmujące m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, oszustwa, kradzież z włamaniem środków z rachunków bankowych oraz hacking.

Policja wciąż poszukuje pokrzywdzonych w wyniku działania fałszywego sklepu kidparadise.pl, a osoby takie proszone są o przesyłanie zawiadomień do Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Rybniku. Ta sprawa pokazuje, jak ważna jest weryfikacja sklepów internetowych, w których planujemy zrobić zakupy. O tym, na co zwracać w takim przypadku uwagę, pisaliśmy szerzej w naszym poradniku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)