Zwiedzaj świat z Wikipedią

Zwiedzaj świat z Wikipedią

Marcin Paterek
29.05.2013 17:26

Geolokalizacja pozwoliła wielu aplikacjom mobilnym rozwinąć skrzydła. Użytkownicy smartfonów mogą dzięki temu odkryć leżącą nieopodal kawiarenkę, szybko odszukać przystanek autobusowy czy zabawić się w grę miejską. Korzyści płynące z wyznaczania realnej pozycji postanowiła wykorzystać też Fundacja Wikimedia.

Obraz

Co wiemy na temat pobliskich zabytków, parków, muzeów, teatrów czy budynków sakralnych? Ja sam o historii mojej okolicy wiem, prawdę mówiąc, niewiele i podejrzewam, że nie jestem odosobniony. Z uwagi na takie osoby Wikipedia została wzbogacona o moduł „w pobliżu” (dostępny zarówno w klasycznej, jak i mobilnej wersji encyklopedii), który ma nam pomóc poznać naszą małą ojczyznę. Sposób jego działania jest bardzo prosty — na podstawie informacji o położeniu, które redaktorzy mogą od stycznia 2013 r. dodawać do edytowanych haseł, mechanizm prezentuje interesujące miejsca w okolicy. System wciąż znajduje się w fazie rozwojowej, dlatego jako pierwsze w wynikach wyszukiwania pojawiają się te obiekty, które nie są opatrzone stosowną ilustracją. Fundacja chce, by internauci je fotografowali i aktualizowali hasła, dzięki czemu zgromadzona w Wikipedii wiedza będzie jeszcze pełniejsza.

Choć Wikipedia rozrosła się już do monstrualnych rozmiarów, wciąż cierpi z powodu samego bycia encyklopedią — internauta musi chcieć dowiedzieć się czegoś na dany temat, bo hasła nie są podtykane mu pod nos. Co prawda powstały już aplikacja dla smartfonów i mobilna wersja strony internetowej, które w zamyśle miały zachęcić ludzi do częstszego korzystania z encyklopedii znajdującej się cały czas pod ręką (czy raczej w kieszeni), jednakże jak dotąd — co przyznają sami pracownicy fundacji — potencjał zgromadzonej wiedzy nie był w pełni wykorzystywany. Być może zmieni się to za sprawą nowej funkcji?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)