Zwiedzaj świat z Wikipedią

Marcin Paterek

29.05.2013 17:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Geolokalizacja pozwoliła wielu aplikacjom mobilnym rozwinąć skrzydła. Użytkownicy smartfonów mogą dzięki temu odkryć leżącą nieopodal kawiarenkę, szybko odszukać przystanek autobusowy czy zabawić się w grę miejską. Korzyści płynące z wyznaczania realnej pozycji postanowiła wykorzystać też Fundacja Wikimedia.

Obraz

Co wiemy na temat pobliskich zabytków, parków, muzeów, teatrów czy budynków sakralnych? Ja sam o historii mojej okolicy wiem, prawdę mówiąc, niewiele i podejrzewam, że nie jestem odosobniony. Z uwagi na takie osoby Wikipedia została wzbogacona o moduł „w pobliżu” (dostępny zarówno w klasycznej, jak i mobilnej wersji encyklopedii), który ma nam pomóc poznać naszą małą ojczyznę. Sposób jego działania jest bardzo prosty — na podstawie informacji o położeniu, które redaktorzy mogą od stycznia 2013 r. dodawać do edytowanych haseł, mechanizm prezentuje interesujące miejsca w okolicy. System wciąż znajduje się w fazie rozwojowej, dlatego jako pierwsze w wynikach wyszukiwania pojawiają się te obiekty, które nie są opatrzone stosowną ilustracją. Fundacja chce, by internauci je fotografowali i aktualizowali hasła, dzięki czemu zgromadzona w Wikipedii wiedza będzie jeszcze pełniejsza.

Choć Wikipedia rozrosła się już do monstrualnych rozmiarów, wciąż cierpi z powodu samego bycia encyklopedią — internauta musi chcieć dowiedzieć się czegoś na dany temat, bo hasła nie są podtykane mu pod nos. Co prawda powstały już aplikacja dla smartfonów i mobilna wersja strony internetowej, które w zamyśle miały zachęcić ludzi do częstszego korzystania z encyklopedii znajdującej się cały czas pod ręką (czy raczej w kieszeni), jednakże jak dotąd — co przyznają sami pracownicy fundacji — potencjał zgromadzonej wiedzy nie był w pełni wykorzystywany. Być może zmieni się to za sprawą nowej funkcji?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także