Anonymous uderzyli w Rosję. Te dane obnażają jej haniebny proceder

Anonymous uderzyli w Rosję. Te dane obnażają jej haniebny proceder

Anonymous przejęli dokumenty ujawniające rosyjską inwigilację
Anonymous przejęli dokumenty ujawniające rosyjską inwigilację
Źródło zdjęć: © Getty Images
Konrad Siwik
05.02.2023 16:52

Kolektyw hakerów Anonymous przejął 128 GB danych ujawniających zakrojoną na "szeroką skalę", nielegalną inwigilację obywateli w Rosji. Przejęte informacje miały być gromadzone przez rosyjskiego dostawcę usług internetowych Convex i stanowiły część projektu "Zielony Atom".

Anonymous pochwalili się na Twitterze raportem, z którego wynika, że udało im się przejąć od Rosji 128 GB danych. Wśród nich znajdowały się dokumenty stanowiące dowody na nielegalnie monitorowanie przez Kreml obywateli w całej Rosji. Kolektyw twierdzi, że przejął dokumentację od rosyjskiego dostawcy usług internetowych Convex.

Grupa hakerska w e-mailu do Kyiv Post wyjaśnia, że firma uruchomiła projekt o nazwie "Zielony Atom", który zakłada instalowanie i utrzymywanie sprzętu do nadzoru w celu monitorowania aktywności online rosyjskich obywateli i prywatnych korporacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosyjski program inwigilacji "Zielony Atom"

"»Zielony Atom« (TS ORM fsb) odnosi się do instalacji i utrzymania szeroko zakrojonego sprzętu do nadzoru, który jest używany do monitorowania aktywności online całego ruchu przychodzącego i wychodzącego z Convex. Można to sklasyfikować jako szpiegostwo, nieautoryzowane podsłuchy i inwigilację osób cywilnych bez nakazu, co stanowi obejście prawa Federacji Rosyjskiej i wszystkich publicznych oświadczeń władz rosyjskich" – stwierdził kolektyw.

Zbiór danych zawierał informacje o tysiącach klientów rosyjskich korporacji będących celem programu inwigilacji Zielony Atom, który według grupy był prowadzony przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji (FSB). Do czasu przejęcia danych nie było wiadomo o istnieniu programu.

"Dokumenty potwierdzające istnienie tego projektu, jak również korespondencja pracowników Convex z FSB, są teraz dostępne nie tylko dla nas, ale również dla was" - dodała w mailu grupa hakerska. Kolektyw Anonymous zasugerował również, że istnieje więcej niepublikowanych informacji, które rzucą światło na możliwości gromadzenia danych wywiadowczych przez FSB.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie