AutoMapa ma już 12 lat, chwali ją nawet App Store

AutoMapa ma już 12 lat, chwali ją nawet App Store

27.01.2015 16:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Witam w systemie nawigacyjnym AutoMapa – ze mną na pewno dojedziecie do celu. Krzysztof Hołowczyc – to powitanie rozpozna każdy kierowca. AutoMapa prowadzi nas po drogach Polski i Europy już 12 lat. W tym czasie zyskała miano najchętniej kupowanego polskiego programu do nawigacji, opanowała rynek urządzeń dedykowanych oraz aplikacji na smartfony i tablety.

Obraz

Bez obaw można powiedzieć, że pojawienie się AutoMapy w styczniu 2003 roku zrewolucjonizowało sposób poruszania się po polskich drogach. Kierowcy poruszający się po naszym kraju po raz pierwszy mogli komfortowo, bez pomocy pasażerów z papierowymi mapami i przypadkowych przechodniów, poruszać się po kraju.

Nie byłoby AutoMapy bez naszych użytkowników. Zaangażowanych, będących z nami często od wielu lat. Zarówno zawodowych kierowców, jak i ludzi korzystających z nawigacji po to, aby czuć się pewnie w podróży. Wszystkim bardzo dziękujemy za zaufanie i wspólne lata. — Janusz Kamiński, szef marketingu AutoMapy.

Już w momencie premiery AutoMapa wyznaczyła kierunek rozwoju swoim konkurentom, gdyż jako pierwszy system nawigacji na świecie prezentowała nie tylko drogi, ale także obrysy budynków, do których przypisane były konkretne punkty i konkretne adresy. Dziś takie dane są niezbędnym elementem nawigacji drogowej i wielu map elektronicznych.

Dwa lata po premierze programu zyskał on kolejną funkcję, bez której wielu kierowców nie wsiada do samochodu – ostrzeganie przed fotoradarami i kontrolami drogowymi. Wraz z nimi AutoMapa zyskała bogatą bazę Użytecznych Punktów (POI), uzupełnianą za pośrednictwem portalu Miplo.pl. W 2006 roku uruchomiony został serwis Targeo.pl, dzięki któremu AutoMapa i zgromadzone na niej dane dostępne są w przeglądarce każdego użytkownika.

Rok 2007 przyniósł funkcję nie zawsze lubianą – trójwymiarowe wizualizacje budynków w wielu miastach. Mimo mieszanych uczuć, jakie budziły w użytkownikach modele, na długo stały się one znakiem rozpoznawczym wiodącej polskiej nawigacji.

Dwa lata później AutoMapa wprowadziła kolejną nowość – była jedną z pierwszych na świecie, które pozwalały wyznaczać trasę biorąc pod uwagę aktualne natężenie ruchu drogowego. System IP Traffic, obecny w AutoMapie już od prawie pięciu lat, zbiera dane o korkach, remontach, zmianach w organizacji ruchu oraz otwieranych nowych drogach i natychmiast przekazuje je do oprogramowania przez Internet… jeśli tylko urządzenie ma do globalnej sieci dostęp. Wtedy też, jako pierwsza w Polsce, wprowadziła możliwość wyznaczania tras specjalnie dla pojazdów ciężarowych, których kierowcy muszą uwzględniać ograniczenia dotyczące wymiarów i masy, jakie możemy spotkać na drogach z wiaduktami, mostami czy tunelami.

AutoMapa przez wiele lat nie wyszła poza urządzenia PND oraz palmtopy i smartfony z systemem Windows Mobile. Z czasem jednak nowocześniejsze urządzenia znalazły miejsce w samochodach, co doprowadziło do wydania w 2010 roku wersji dla iOS, a w 2012 dla Androida. Warto przypomnieć, że dzięki ugruntowanej pozycji na rynku AutoMapa dla Androida w ciągu 24 godzin osiągnęła tytuł najbardziej dochodowej aplikacji w całym polskim wycinku Google Play. Polska nawigacja niezmiennie świetnie sobie radzi i jest w czołówce sprzedawanych w Polsce produktów tego typu. Niedawno w App Store pojawiła się kolekcja aplikacji stworzonych przez polskich deweloperów i tam również AutoMapa zajęła zaszczytne miejsce.

Obraz

Do sukcesów AutoMapy zaliczyć należy także przyłączenie jej do systemu SMOK, zaprojektowanego na potrzeby Państwowej Straży Pożarnej i liczne odznaczenia. Widać, że jej twórcy nie spoczywają na laurach. W ubiegłym tylko roku mapy Polski wzbogaciły się o ponad 23 tysiące kilometrów nowych dróg, z czego prawie połowa to drogi gruntowe. Do map dodano także kluczowe odcinki świeżo otwartych odcinków tras szybkiego ruchu, jak odcinek A1 Włocławek-Kowal oraz Świerklany-Mszawa, A4 Tarnów-Dębica, fragmenty trasy S-8 czy blisko 38-kilometrowy odcinek S3 Gorzów-Międzyrzecz. Wspomniane odcinki były otwierane w czasie rzeczywistym także w AutoMapie. Ciekawostką jest fakt, że w ubiegłym roku codziennie przybywało przynajmniej jedno rondo – w ciągu roku na mapie pojawiło się ich aż 424.

Użytkownicy AutoMapy mają w tej chwili możliwość odnalezienia 6,7 milionów budynków z przypisanymi punktami adresowymi – o 3,2 miliona więcej niż przed rokiem, co daje wzrost na poziomie 94%. O 480% wzrosła liczba miejscowości z adresami punktowymi. Baza trójwymiarowych budynków, która jest wizytówką AutoMapy, wzbogaciła się o 87 tysięcy nowych obiektów.

AutoMapa byłaby niczym bez użytkowników. W całym ubiegłym roku posiadacze AutoMapy i użytkownicy serwisu Miplo zgłosili ponad 53 tysiące nowych Użytecznych Punktów, blisko 11 tysięcy razy przekazali nowe dane do mapy, 14 tysięcy razy szczegółowe wiadomości o zdarzeniach drogowych takich jak zmiany organizacji ruchu. Co 40 sekund wysyłano informację o lokalizacji pojazdu w systemie MiploLoc, co 8 minut zgłaszano nowy Użyteczny Punkt, a co a 6 minut wykonywano synchronizację Użytecznych Punktów z serwisem Miplo.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (44)
Zobacz także