AutoMapa ma już 12 lat, chwali ją nawet App Store

AutoMapa ma już 12 lat, chwali ją nawet App Store

AutoMapa ma już 12 lat, chwali ją nawet App Store
27.01.2015 16:05

Witam w systemie nawigacyjnym AutoMapa – ze mną na pewno dojedziecie do celu. Krzysztof Hołowczyc – to powitanie rozpozna każdy kierowca. AutoMapa prowadzi nas po drogach Polski i Europy już 12 lat. W tym czasie zyskała miano najchętniej kupowanego polskiego programu do nawigacji, opanowała rynek urządzeń dedykowanych oraz aplikacji na smartfony i tablety.

Obraz

Bez obaw można powiedzieć, że pojawienie się AutoMapy w styczniu 2003 roku zrewolucjonizowało sposób poruszania się po polskich drogach. Kierowcy poruszający się po naszym kraju po raz pierwszy mogli komfortowo, bez pomocy pasażerów z papierowymi mapami i przypadkowych przechodniów, poruszać się po kraju.

Nie byłoby AutoMapy bez naszych użytkowników. Zaangażowanych, będących z nami często od wielu lat. Zarówno zawodowych kierowców, jak i ludzi korzystających z nawigacji po to, aby czuć się pewnie w podróży. Wszystkim bardzo dziękujemy za zaufanie i wspólne lata. — Janusz Kamiński, szef marketingu AutoMapy.

Już w momencie premiery AutoMapa wyznaczyła kierunek rozwoju swoim konkurentom, gdyż jako pierwszy system nawigacji na świecie prezentowała nie tylko drogi, ale także obrysy budynków, do których przypisane były konkretne punkty i konkretne adresy. Dziś takie dane są niezbędnym elementem nawigacji drogowej i wielu map elektronicznych.

Dwa lata po premierze programu zyskał on kolejną funkcję, bez której wielu kierowców nie wsiada do samochodu – ostrzeganie przed fotoradarami i kontrolami drogowymi. Wraz z nimi AutoMapa zyskała bogatą bazę Użytecznych Punktów (POI), uzupełnianą za pośrednictwem portalu Miplo.pl. W 2006 roku uruchomiony został serwis Targeo.pl, dzięki któremu AutoMapa i zgromadzone na niej dane dostępne są w przeglądarce każdego użytkownika.

Rok 2007 przyniósł funkcję nie zawsze lubianą – trójwymiarowe wizualizacje budynków w wielu miastach. Mimo mieszanych uczuć, jakie budziły w użytkownikach modele, na długo stały się one znakiem rozpoznawczym wiodącej polskiej nawigacji.

Dwa lata później AutoMapa wprowadziła kolejną nowość – była jedną z pierwszych na świecie, które pozwalały wyznaczać trasę biorąc pod uwagę aktualne natężenie ruchu drogowego. System IP Traffic, obecny w AutoMapie już od prawie pięciu lat, zbiera dane o korkach, remontach, zmianach w organizacji ruchu oraz otwieranych nowych drogach i natychmiast przekazuje je do oprogramowania przez Internet… jeśli tylko urządzenie ma do globalnej sieci dostęp. Wtedy też, jako pierwsza w Polsce, wprowadziła możliwość wyznaczania tras specjalnie dla pojazdów ciężarowych, których kierowcy muszą uwzględniać ograniczenia dotyczące wymiarów i masy, jakie możemy spotkać na drogach z wiaduktami, mostami czy tunelami.

AutoMapa przez wiele lat nie wyszła poza urządzenia PND oraz palmtopy i smartfony z systemem Windows Mobile. Z czasem jednak nowocześniejsze urządzenia znalazły miejsce w samochodach, co doprowadziło do wydania w 2010 roku wersji dla iOS, a w 2012 dla Androida. Warto przypomnieć, że dzięki ugruntowanej pozycji na rynku AutoMapa dla Androida w ciągu 24 godzin osiągnęła tytuł najbardziej dochodowej aplikacji w całym polskim wycinku Google Play. Polska nawigacja niezmiennie świetnie sobie radzi i jest w czołówce sprzedawanych w Polsce produktów tego typu. Niedawno w App Store pojawiła się kolekcja aplikacji stworzonych przez polskich deweloperów i tam również AutoMapa zajęła zaszczytne miejsce.

Obraz

Do sukcesów AutoMapy zaliczyć należy także przyłączenie jej do systemu SMOK, zaprojektowanego na potrzeby Państwowej Straży Pożarnej i liczne odznaczenia. Widać, że jej twórcy nie spoczywają na laurach. W ubiegłym tylko roku mapy Polski wzbogaciły się o ponad 23 tysiące kilometrów nowych dróg, z czego prawie połowa to drogi gruntowe. Do map dodano także kluczowe odcinki świeżo otwartych odcinków tras szybkiego ruchu, jak odcinek A1 Włocławek-Kowal oraz Świerklany-Mszawa, A4 Tarnów-Dębica, fragmenty trasy S-8 czy blisko 38-kilometrowy odcinek S3 Gorzów-Międzyrzecz. Wspomniane odcinki były otwierane w czasie rzeczywistym także w AutoMapie. Ciekawostką jest fakt, że w ubiegłym roku codziennie przybywało przynajmniej jedno rondo – w ciągu roku na mapie pojawiło się ich aż 424.

Użytkownicy AutoMapy mają w tej chwili możliwość odnalezienia 6,7 milionów budynków z przypisanymi punktami adresowymi – o 3,2 miliona więcej niż przed rokiem, co daje wzrost na poziomie 94%. O 480% wzrosła liczba miejscowości z adresami punktowymi. Baza trójwymiarowych budynków, która jest wizytówką AutoMapy, wzbogaciła się o 87 tysięcy nowych obiektów.

AutoMapa byłaby niczym bez użytkowników. W całym ubiegłym roku posiadacze AutoMapy i użytkownicy serwisu Miplo zgłosili ponad 53 tysiące nowych Użytecznych Punktów, blisko 11 tysięcy razy przekazali nowe dane do mapy, 14 tysięcy razy szczegółowe wiadomości o zdarzeniach drogowych takich jak zmiany organizacji ruchu. Co 40 sekund wysyłano informację o lokalizacji pojazdu w systemie MiploLoc, co 8 minut zgłaszano nowy Użyteczny Punkt, a co a 6 minut wykonywano synchronizację Użytecznych Punktów z serwisem Miplo.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)