Ekran jak skóra kameleona, idealny dla reklam i aktywnego kamuflażu

Ekran jak skóra kameleona, idealny dla reklam i aktywnego kamuflażu

Ekran jak skóra kameleona, idealny dla reklam i aktywnego kamuflażu
24.04.2014 14:38

Ekran nie musi mieć stałego układu pikseli. Na Uniwersytecie w Michigan opracowany został materiał, który umożliwia budowę wyświetlaczy zmieniających kształt, wzorowany na skórze kameleonów. Kryształy mogą zmieniać kolory i układać się w dowolne kształty pod wpływem światła, niekoniecznie płaskie.

Opracowany w Michigan materiał jest roztworem koloidalnym, zawierającym reagujące na ładunki elektryczne i zmieniające barwy kryształy, nieco podobne do składników farby lateksowej. Sterowane kryształy mogą płynnie układać się w zadane kształty, przy czym nie ma potrzeby przygotowywania dla nich szkieletów ani matryc. Na ekran musi jedynie paść światło wyznaczające kształt. Budowa takiego ekranu zaczyna się od przezroczystej płytki z tlenku indu i cyny (ITO, związek często wykorzystywany przy budowie ekranów dotykowych), którą pokrywa się substancją zawierającą opracowane w Michigan kryształy. Kiedy światło pada na powierzchnię tak zbudowanego ekranu, wytworzone na zawierającej metale płytce ładunki przyciągają kryształy w konkretne miejsca. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest możliwość rysowania dowolnego kształtu, gdyż ekran dokładnie odwzorowuje padające na niego światło. Proces zachodzi dość szybko. Poniżej widać reakcje kryształów na włączenie i wyłączenie światła.

Particles form Block M | Michigan Engineering LabLog

W smartfonach raczej tego wynalazku nie zobaczymy. Twórcy upatrują zastosowania takich ekranów na przykład jako tablice informacyjne bądź reklamy. Jeśli wejdzie do produkcji seryjnej, rzeczywistością staną się takie krajobrazy, jakie dziś widujemy w futurystycznych grach komputerowych i filmach, na przykład Cytadela w dodatku do Mass Effect 3.

  • Cytadela, DLC do Mass Effect 3, z forum neogaf.com
  • QuantumStealth, wynalazek firmy HyperStealth
[1/2] Cytadela, DLC do Mass Effect 3, z forum neogaf.com

Innym zastosowaniem, bliższym pierwowzorowi, jest aktywny kamuflaż. Niestety, kosztujące ogromne pieniądze wzory nie dzialają. Kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych 5 miliardów dolarów zostało przeznaczonych na opracowanie uniwersalnego wzoru, który będzie w stanie ukryć żołnierzy wszędzie i niestety nie działa nigdzie. Próby stworzenia elektronicznej „czapki niewidki”, która mogłaby uratować życie tysiącom osób, trwają od lat i już nawet widzieliśmy kilka obiecujących prototypów — na przykład nieco niepraktyczny materiał prezentujący obraz z kamery, zaprezentowany przez doktora Susumi Tachi i wynalazek firmy HyperStealth, którego docelowy efekt działania jest widoczny powyżej. QuantumStealth zakrzywia światło dookoła obiektu i jest w stanie zakryć nawet część cienia ukrywającej się osoby. Ze względu na bezpieczeństwo odbiorców projektu, firma nie dzieli się detalami.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)