Fałszywe oferty pracy na LinkedIn – tak oszuści rozsyłają malware

Fałszywe oferty pracy na LinkedIn – tak oszuści rozsyłają malware
Piotr Urbaniak

26.02.2019 17:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cyberprzestępcy wykorzystują należącą do Microsoftu platformę LinkedIn, aby rozsyłać software kradnący dane. Taką informację ujawnili badacze bezpieczeństwa z Proofpoint.

Podstawowe narzędzie złodziei stanowi backdoor More_eggs, napisany w języku JavaScript, który jest rozsyłany poprzez makro zaszyte w pliku pakietu Office. Otwierając taki dokument, ofiara pobiera wspomnianego backdoora i tym samym udostępnia zawartość komputera napastnikom.

Modus operandi opiera się na fałszywych ofertach pracy w serwisie LinkedIn. Cyberprzestępcy czekają na kandydatury, a następnie podsyłają adres URL witryny, gdzie rzekomo znajduje się więcej szczegółów na temat zatrudnienia. Jak ujawnia Proofpoint, często stosują przy tym loga i motywy charakterystyczne dla znanych firm. Zdobywszy zaufanie, doprowadzają do pobrania pliku.

Oszustwo szyte na miarę

  • – Ci oszuści dostarczają bardzo przekonujących przykładów nowych podejść w tej dziedzinie. Korzystają z metod ekstrakcji danych, wielowektorowych i wieloetapowych kontaktów z odbiorcami, spersonalizowanych przynęt i innych, rozmaitych technik w celu rozprowadzenia downloadera More_eggs, który z kolei może dystrybuować złośliwe oprogramowanie w oparciu o dane uzyskane w procesie profilowania ofiar –* czytamy w raporcie Proofpoint.

Jak się chronić? Specjaliści radzą, aby nie otwierać żadnych odnośników, wobec których nie mamy 100 proc. pewności, że są wiarygodne i bezpieczne. (Nic nowego nie powiedzieli).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także