Google przed sądem. Producenci urządzeń nie chcą przepłacać za Androida

Google przed sądem. Producenci urządzeń nie chcą przepłacać za Androida

Google przed sądem. Producenci urządzeń nie chcą przepłacać za Androida
Tomek Kondrat
05.05.2014 13:55

Google może mieć w niedalekiej przyszłości spore kłopoty. Producenci sprzętu, od których Google wymaga używania swojego systemu wyszukiwania w urządzeniach z Androidem, postanowili udać się na drogę sądową i w czwartek, 1 maja, złożyli stosowne dokumenty w amerykańskim wymiarze sprawiedliwości.

Do sądu rejonowego Północnej Kalifornii wpłynął pozew, w którym Google jest oskarżone o niejawne umowy, zmuszające producentów sprzętu do umieszczania skrótów do aplikacji, jak YouTube czy Sklep Google Play, w eksponowanych obszarach ekranu użytkownika. Mobile Application Distribution Agreement (MADA), która jest obiektem sporu, to porozumienie, na mocy którego Google daje prawo do używania swoich aplikacji w momencie sprzedaży smartfonów. Producenci w pozwie zaznaczają, że Google nie daje im możliwości negocjacji warunków i niejako wymusza podpisanie umowy. Z treści pozwu dowiedzieć się można, że Google ma dominującą pozycję na rynku wyszukiwania i żadna z firm nie decyduje się na wykorzystywanie Androida do promocji innych produktów. Klienci, którzy kupują urządzenia z Androidem, tego właśnie się spodziewają.

Obraz

Każdy może używać Androida bez Google'a i każdy może korzystać z usług kalifornijskiej firmy bez Androida. Od premiery Androida konkurencja wśród producentów wzrosła, co przełożyło się na ceny urządzeń. Według pozwu, który obejmuje porozumienie MADA pomiędzy HTC, Samsungiem i Google z 2011 roku, producenci słono przepłacili za usługi amerykańskiego giganta.

Według prawników, użytkownicy urządzeń z Androidem nie wiedzą, w jaki sposób zmienić domyślnego klienta wyszukiwania lub nie zadają sobie trudu, aby podjąć takie akcje. W dalszej części pozwu przeczytać można, iż większa konkurencja może przynieść dobre rezultaty i pozytywnie odbić się na ogólnym zadowoleniu z systemu.

Google od lat zmaga się z pozwami, zarówno ze Stanów Zjednoczonych, jak i Unii Europejskiej, które starają się ukrócić monopolistyczne zapędy firmy. W lutym Google zawarło porozumienie z Komisją Europejską, dotyczące uwzględniania wyników wyszukiwania konkurencji. Możliwe, że już wkrótce użytkownicy będą mieli możliwość wyboru między Google, Bingiem lub innymi serwisami zaraz po uruchomieniu urządzenia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)