ChatGPT przeszedł rekrutację w Google. Zdradził, czy zastąpi programistów

ChatGPT przeszedł rekrutację w Google. Zdradził, czy zastąpi programistów

ChatGPT przeszedł rekrutację w Google
ChatGPT przeszedł rekrutację w Google
Źródło zdjęć: © Getty Images | SOPA Images
Konrad Siwik
05.02.2023 13:44

Chat GPT przeszedł rozmowę kwalifikacyjną w Google na stanowisko inżyniera poziomu trzeciego z pensją w wysokości 183 tys. dolarów. Wykazał się przy tym sporą skromnością, bo – jak sam twierdzi – na razie nie może zastąpić człowieka.

Google podczas rozmowy kwalifikacyjnej z Chat GPT zadało mu pytania dotyczące kodowania. Na podstawie odpowiedzi wygenerowanych przez bota gigant ustalił, że zgodnie z wewnętrznymi procedurami mógłby on zostać zatrudniony na stanowisku inżyniera trzeciego poziomu – donosi CNBC.

"Niesamowite, ChatGPT zostaje zatrudniony w L3 podczas rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko kodera" – podano w raporcie Google. Udało mu się tego dokonać, mimo że – jak sam twierdzi – nie może replikować ludzkiej kreatywności i umiejętności rozwiązywania problemów. I chociaż poziom trzeci jest uważany za stanowisko podstawowe w zespole inżynierów Google, średnie całkowite wynagrodzenie za tę pracę wynosi około 183 tys. dolarów (ok. 800 tys. zł).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ChatGPT nie zastąpi programistów

Eksperyment został przeprowadzony przez Google w ramach ostatnich testów różnych botów opartych na SI , które firma rozważa dodać do swojej wyszukiwarki. Zdolność Chat GPT do udzielania zwięzłej, wysokiej jakości odpowiedzi na pytanie może zaoszczędzić użytkownikom czas, który zwykle spędzają na przeglądaniu linków w Google, aby znaleźć te same informacje.

Proces rekrutacyjny dla inżyniera oprogramowania w Google opiera się głównie na pytaniach technicznych, które Chat GPT z powodzeniem zaliczył. Rozmowa kwalifikacyjna zawiera jednak kilka zagadnień behawioralnych, szczególnie w przypadku ról przywódczych, co może stanowić główną barierę w "zatrudnianiu" ChatGPT.

Tak czy inaczej, odkrycie, że Chat GPT może przejść przez pytania techniczne o kodowaniu, wzbudziło obawy o to, że w przyszłości może on zastąpić programistów. Jednak jak twierdzi sam bot "ChatGPT to narzędzie, które może pomóc w realizacji pewnych zadań, ale nie może całkowicie zastąpić kreatywności, umiejętności rozwiązywania problemów i zdolności krytycznego myślenia ludzkiego inżyniera oprogramowania. Ponadto ChatGPT wymaga nadzoru i kierownictwa człowieka, aby działać efektywnie" – odpowiedział bot na pytanie serwisu pcmag.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)