Hugin 2011.2.0 — panoramy, wtyczki w Pythonie i korekta geometrii

Hugin 2011.2.0 — panoramy, wtyczki w Pythonie i korekta geometrii

03.10.2011 13:03

Po długim czasie poprawiania błędów pojawiła się nowa wersja wieloplatformowego, otwartego narzędzia do tworzenia panoram — Hugin.

W wersji 2011.2.0 programu poprawiono wiele błędów, ulepszono automatyczne kadrowanie zdjęć, dodano możliwość kopiowania i wklejania masek, oraz ich nowe typy. Dodano obsługę zdjęć zrobionych nowymi aparatami firmy Olympus i możliwość zapisania profilu ICC z plikiem wyjściowym.

To jednak dopiero początek. Hugin eksponuje część struktury danych i funkcji przez moduł hsi dla Pythona. Pozwala to na pisanie skryptów w Pythonie, które będą korzystały z możliwości Hugina i będą miały dostęp do tworzonych w nim panoram. Oczywiście za pomocą skryptów w Pythonie można również rozszerzać możliwości Hugina, przez budowę wtyczek. Interfejsy dla Pythona jeszcze nie działają w wersji dla Mac OS X.

Prawdziwą rewolucją w tej wersji programu jest wbudowane narzędzie do poprawiania zdjęć na podstawie profilu obiektywu, które pozwoli przywrócić zdjęciom geometryczną poprawność, ale również opracować własne profile. Na podstawie analizy zdjęć z wieloma pionowymi i poziomymi liniami, których odwzorowanie jest zaburzone przez układ optyczny, program oblicza parametry zniekształceń i tworzy własny profil. Następnie po nałożeniu odpowiednich przekształceń zdjęciom można nadać pozory idealnej geometrii. Jest to narzędzie szczególnie przydatne, jeśli profil posiadanego obiektywu nie został umieszczony w szeroko stosowanej przez otwarte oprogramowanie bibliotece LensFun.

Najnowszą wersję Hugina można pobrać dla systemów Windows, Linux i Mac OS X w dziale Programy -> Grafika -> Inne programy graficzne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)