Hugin 2011.2.0 — panoramy, wtyczki w Pythonie i korekta geometrii

03.10.2011 13:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po długim czasie poprawiania błędów pojawiła się nowa wersja wieloplatformowego, otwartego narzędzia do tworzenia panoram — Hugin.

W wersji 2011.2.0 programu poprawiono wiele błędów, ulepszono automatyczne kadrowanie zdjęć, dodano możliwość kopiowania i wklejania masek, oraz ich nowe typy. Dodano obsługę zdjęć zrobionych nowymi aparatami firmy Olympus i możliwość zapisania profilu ICC z plikiem wyjściowym.

To jednak dopiero początek. Hugin eksponuje część struktury danych i funkcji przez moduł hsi dla Pythona. Pozwala to na pisanie skryptów w Pythonie, które będą korzystały z możliwości Hugina i będą miały dostęp do tworzonych w nim panoram. Oczywiście za pomocą skryptów w Pythonie można również rozszerzać możliwości Hugina, przez budowę wtyczek. Interfejsy dla Pythona jeszcze nie działają w wersji dla Mac OS X.

Prawdziwą rewolucją w tej wersji programu jest wbudowane narzędzie do poprawiania zdjęć na podstawie profilu obiektywu, które pozwoli przywrócić zdjęciom geometryczną poprawność, ale również opracować własne profile. Na podstawie analizy zdjęć z wieloma pionowymi i poziomymi liniami, których odwzorowanie jest zaburzone przez układ optyczny, program oblicza parametry zniekształceń i tworzy własny profil. Następnie po nałożeniu odpowiednich przekształceń zdjęciom można nadać pozory idealnej geometrii. Jest to narzędzie szczególnie przydatne, jeśli profil posiadanego obiektywu nie został umieszczony w szeroko stosowanej przez otwarte oprogramowanie bibliotece LensFun.

Najnowszą wersję Hugina można pobrać dla systemów Windows, Linux i Mac OS X w dziale Programy -> Grafika -> Inne programy graficzne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także