Każą ci wymienić kartę SIM? To mogą być oszuści

Każą ci wymienić kartę SIM? To mogą być oszuści

Karta SIM
Karta SIM
Źródło zdjęć: © Pixabay
24.02.2023 08:44, aktualizacja: 24.02.2023 09:01

Niebawem konieczna może być wymiana kart SIM 3G w sieci Orange. Wiąże się to z zapowiedzianym już wyłączeniem sieci 3G. Świadomość tej akcji mają też cyberprzestępcy, którzy próbują naciągać klientów sieci na fałszywą wymianę karty.

Orange zacznie w 2024 r. wyłączanie sieci 3G. W przypadku osób, które korzystają ze starych kart SIM, może być to związane z koniecznością wymiany starej karty na nową, obsługującą sieć nowszej generacji. Przestępcy też są świadomi nadchodzących zmian i starają się wykorzystać informacje na ten temat, próbując oszukiwać klientów sieci.

Operator ostrzega przed działaniami oszustów, którzy, podszywając się pod Orange, próbują nakłonić klientów sieci do zapłaty za wymianę kart SIM 3G. Jedna z klientek zgłosiła się do operatora z informacją, że ktoś, dzwoniąc z numeru 502224686, chciał namówić ją do zapłaty za nową kartę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowa karta miała obsługiwać VoLTE. Według dzwoniącego, jej koszt to 85 zł, a pieniądze można przekazać kurierowi, który kartę dostarczy lub doliczyć kwotę do faktury. Nie wiadomo, w jaki sposób miał zamiar kontynuować swoje działania, ponieważ klientka postanowiła zweryfikować przekazane informacje i dowiedziała się, że Orange nie ma w planach realizacji rzeczonej wymiany karty.

Po sprawdzeniu numeru 502224686 w serwisach, które służą do udzielania opinii na temat osób korzystających z określonych numerów, można się dowiedzieć, że ma on dość bogatą historię, jeśli o chodzi o zachodzenie ludziom za skórę. Wiele osób skarży się na głuche telefony, telemarketing czy oferowanie "taniego prądu". Można więc bezpiecznie uznać, że korzystne dla nas będzie zablokowanie tego numeru.

Orange zaleca, aby w przypadku braku pewności co do możliwości karty SIM, zadzwonić na infolinię sieci, gdzie konsultanci udzielą informacji na ten temat. Inną opcją są odwiedziny w najbliższym salonie Orange, którego pracownicy sprawdzą i w razie potrzeby wymienią kartę na nowszą. Na pewno nie warto wierzyć osobom, które oferują podobne usługi przez telefon.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)