Mail od Allegro? To sprytne działanie oszustów

Mail od Allegro? To sprytne działanie oszustów

Uwaga na oszustwo "na Allegro"
Uwaga na oszustwo "na Allegro"
Źródło zdjęć: © Pixabay
11.03.2023 07:00

Oszustwa internetowe z wykorzystaniem wizerunku Allegro to w ostatnim czasie prawdziwa plaga. Maile w tej sprawie zalewają nasze skrzynki w zasadzie każdego dnia. Co ciekawe, występuje kilka wariantów tego samego oszustwa.

Allegro stało się ostatnio bardzo popularnym serwisem wśród cyberprzestępców. Podszywając się pod popularny serwis aukcyjny, oszuści chcą wzbudzić zaufanie swoich potencjalnych ofiar. Rozsyłają hurtowo maile, w których użytkownik jest zachęcany do podjęcia działań związanych z ochroną konta.

Maile przygotowywane przez cyberprzestępców wyglądają dość wiarygodnie. Konstrukcja zdań jest przeważnie poprawna, raczej nie widać w nich błędów ortograficznych, a zastrzeżenia można mieć tylko do interpunkcji. Układ graficzny maili od oszustów bardzo mocno przypomina oryginalne wiadomości przesyłane przez administrację serwisu, więc na pierwszy rzut oka łatwo się nabrać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oszuści w przesyłanych wiadomościach podszywają się zarówno pod Allegro, jak i pod Allegro Lokalnie. Zarówno nasza redakcja, jak i czytelnicy, otrzymali już kilka wariantów maili dotyczących "oszustwa na Allegro". W jednym z nich czytamy, że nasze konto może zostać zablokowane ze względu na zbyt dużą liczbę logowań z aplikacji mobilnej i konieczne jest potwierdzenie swoich danych, by dalej korzystać z konta "Allegro!".

Oszustwo "na Allegro"
Oszustwo "na Allegro"© dobreprogramy.pl

W mailu czytamy też, że aktywna usługa "Allegro!" pozwala na darmowe dostawy kurierem oraz do Paczkomatów i do darmowych zwrotów. Dalej widzimy też informację o tym, że zgodnie z regulaminem możliwe jest nałożenie blokady konta przez brak autoryzowanych danych. Tak oszuści zachęcają do otwarcia linku, który prowadzi do strony, której zadaniem jest wyłudzenie naszych danych osobistych. Ciekawy jest adres, z którego wysyłane są maile - kontakt@przemyslawdomeradzki.co.pl. To prawdopodobnie przejęta przez cyberprzestępców poczta firmowa.

Oszustwo na Allegro Lokalnie

W drugim wariancie oszuści informują o rzekomym zawieszeniu konta w serwisie Allegro Lokalnie. Ma mieć to związek z błędem znalezionym w danych rozliczeniowych. Tu działa klasyczna metoda na wywieranie presji czasowej. Użytkownik ma mieć tylko 12 godzin na aktualizację danych, w innym wypadku konto zostanie zablokowane na stałe.

Oszustwo "na Allegro Lokalnie"
Oszustwo "na Allegro Lokalnie"© dobreprogramy.pl

Niezależnie od tego, jaki wariant wiadomości od Allegro otrzymacie, unikajcie otwierania przesyłanych w nim linków. Prowadzą one do formularzy, które mają na celu wyłudzenie danych. Warto też pamiętać, że w zasadzie żaden serwis nie ma polityki, zgodnie z którą brak aktualizacji danych miałby wiązać się ze stałą blokadą konta. To działania oszustów, które mają na celu wzbudzenie w nas poczucia zagrożenia i wymuszenie szybkiego, nieprzemyślanego działania.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)