Kobieta oddała telefon do naprawy. Straciła ogromną kwotę pieniędzy

Kobieta oddała telefon do naprawy. Straciła ogromną kwotę pieniędzy

Kobieta straciła 87 tys. euro - zdjęcie ilustracyjne
Kobieta straciła 87 tys. euro - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Unsplash
Karolina Modzelewska
10.05.2023 13:46

Komenda Powiatowa Policji w Nysie przypomina o bezpieczeństwie naszych smartfonów, które coraz częściej wykorzystujemy do realizacji płatności i gromadzimy w nich cenne informacje. Oszuści stosują wiele metod pozwalających m.in. na ich zainfekowanie szkodliwym oprogramowaniem i kradzież wrażliwych danych, a niekiedy i naszych pieniędzy. Przekonała się o tym kobieta, z której konta zniknęło 87 tys. euro.

Policjanci z Nysy informują, że na początku maja zgłosiła się do nich kobieta, która złożyła zawiadomienie o popełnieniu oszustwa. Z jej relacji wynika, że najprawdopodobniej doszło do niego, kiedy przekazała swój telefon do naprawy podczas pobytu we Włoszech. Kobieta straciła ok. 87 tys. euro, czyli blisko 400 tys. złotych. Nie wiadomo, jaką konkretnie metodą posłużyli się oszuści. Niewykluczone, że skorzystali z danych zapisanych na smartfonie i/lub szkodliwego oprogramowania.

Oszuści szukają wszelkich możliwych okazji do działania

To nie pierwsza taka sytuacja, kiedy niewielki błąd skutkuje poważnymi konsekwencjami. Dlatego warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Komenda Powiatowa Policji w Nysie zwraca uwagę na pięć reguł, które pomogą nam zwiększyć bezpieczeństwo smartfonów. Pierwszą z nich jest ustawienie blokady ekranu. W ten sposób utrudnimy niepożądanym osobom dotarcie do informacji przechowywanych na urządzeniu.

Kolejną radą jest korzystanie z zaufanych aplikacji oraz aktualizowanie oprogramowania na bieżąco. Jego nowe wersje często zawierają zmiany i ulepszenia kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa urządzenia. Z kolei aplikacje należy pobierać wyłącznie z zaufanych źródeł i ograniczyć ich uprawnienia. Warto też zainstalować program antywirusowy, który zwiększy szanse na szybkie wykrycie i zatrzymanie działania szkodliwego oprogramowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Policjanci radzą również, aby ograniczyć łączność bezprzewodową. Chodzi przede wszystkim o rozważne korzystanie z sieci publicznych, kontrolę działania Bluetooth'a, czy instalację usługi VPN. Zalecają też konfigurację zdalnego dostępu do telefonu, która pomoże w późniejszym wyczyszczeniu danych czy lokalizacji urządzenia. My natomiast przypominamy o zagrożeniach związanych z ładowaniem telefonów przy użyciu darmowych stacji ładowania na lotniskach, w hotelach czy centrach handlowych. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Karolina Modzelewska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)