Ktoś podszywa się pod Decathlon. Tej ofercie trudno zaufać

Ktoś podszywa się pod Decathlon. Tej ofercie trudno zaufać

Fałszywa reklama Decathlona
Fałszywa reklama Decathlona
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek
29.01.2023 13:19, aktualizacja: 29.01.2023 14:03

Fałszywe e-maile ze spreparowaną reklamą Decathlonu mogą trafić do każdego. Nasz czytelnik zwrócił uwagę na otrzymaną wiadomość, z której wynika, że klikając link mógłby wziąć udział w konkursie i wygrać rower. Problem w tym, że e-mail już na pierwszy rzut oka wygląda na phishing i można bezpiecznie założyć, że nie wysłała go sieć Decathlon.

Z naszą redakcją skontaktował się pan Stefan, który zwrócił uwagę na otrzymanie wiadomości e-mail, którą trudno traktować poważnie. Ktoś wykorzystuje wizerunek firmy Decathlon i deklaruje możliwość wygrania roweru, ale nie trzeba dogłębnej analizy, by zauważyć, że to próba ataku. W wiadomości brakuje polskich znaków diakrytycznych, niektóre są zastąpione symbolem "?", a nadawca nawet nie stara się udawać, że e-mail został wysłany z adresu choćby podobnego do autentycznego.

Link pod przyciskiem w treści prowadzi zazwyczaj do spreparowanej strony, na której wyłudzane są przynajmniej dane osobowe. Atakujący tworzą witryny łudząco podobne do prawdziwych stron wybranej firmy i wykorzystując jej logo, tworzą złudzenie, że oferta jest wiarygodna. W rzeczywistości firma Decathlon najpewniej nie ma pojęcia, że jej wizerunek jest elementem kolejnej kampanii tego rodzaju. Ofiara może stracić w ten sposób nie tylko dane, ale i pieniądze - jeśli np. "zaloguje się do banku" w fałszywym formularzu.

Fałszywa reklama w e-mailu "od Decathlonu"
Fałszywa reklama w e-mailu "od Decathlonu"© dobreprogramy

Uczulamy więc na wszelkie e-maile tego rodzaju. Co ciekawe wizerunek Decathlona jest wykorzystywany w podobnych kampaniach bardzo często, również w kontekście fałszywych reklam na Facebooku. Ostatnim głośnym przypadkiem była jednak opisywana przez nas fałszywa kampania, w której atakujący podszywali się pod firmę CCleaner i deklarowali możliwość okazyjnego zdobycia normalnie płatnej wersji Pro oprogramowania do czyszczenia systemu operacyjnego.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)