Linux Mint 17 „Qiana”: odświeżony Cinnamon, przebudowane ustawienia i instalowanie sterowników w trybie offline

Linux Mint 17 „Qiana”: odświeżony Cinnamon, przebudowane ustawienia i instalowanie sterowników w trybie offline

Linux Mint 17 „Qiana”: odświeżony Cinnamon, przebudowane ustawienia i instalowanie sterowników w trybie offline
Redakcja
02.06.2014 14:31, aktualizacja: 03.06.2014 12:11

Właśnie zadebiutowała finalna wersja popularnej dystrybucji systemu Linux, mowa tu o Linux Mint 17. Na stronach projektu można pobrać już obrazy ISO wersji o nazwie kodowej „Qiana”, zarówno wydania ze środowiskiem graficznym MATE, będącym swoistym następcą GNOME 2, jak i ze środowiskiem Cinnamon, autorskiego projektu twórców Minta. Zmiany w tej wersji nie są rewolucyjne, jest to bowiem wydanie z wydłużonym wsparciem technicznym (LTS) aż do 2019 roku.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Nowa edycja to nie tylko aktualizacja pakietów występujących w tej dystrybucji, ale również nieco zmian w poszczególnych aplikacjach wchodzących w jej skład. Znacznie ulepszony został menadżer aktualizacji, który teraz ma działać szybciej i wyglądać o wiele lepiej. Nie blokuje on też APT w oczekiwaniu na połączenie internetowe. Menadżer sterowników został z kolei wzbogacony o możliwość pracy offline, o ile oczywiście posiadamy nośnik z samym systemem. Ma to pozwolić uniknąć problemów z obsługą kart sieciowych Wi-Fi firmy Broadcom na laptopach. Wcześniej ich obsłużenie wymagało podłączenie urządzenia do sieci za pomocą kabla ethernetowego, teraz nie jest już konieczne i naprawdę działa, co pozwoliłem sobie przetestować na starszym laptopie HP Pavilion dv5.

Zmiany pojawiły się również w MDM opowiadającym za logowanie, który wreszcie pozwala na wybór głównego monitora. Menu wsparcia dla języków zostało zastąpione poprzez ustawienia językowe, gdzie można szybko skonfigurować zainstalowane w systemie języki. Nowa wersja to także odświeżony Cinnamon 2.2. Wprowadza on nieco bardziej spójne menu ustawień, w szczególności przebudowując te odpowiedzialne za wygaszacz ekranu i zarządzanie energią. Autorzy poprawili też zachowanie środowiska przy przeciąganiu okien do narożników ekranu, wprowadzili obsługę wyświetlaczy o dużej gęstości (HiDPI/Retina), a także całą masę innych zmian i poprawek znalezionych wcześniej błędów.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Warto przypomnieć, że od teraz wszystkie nowe wydania dystrybucji Linux Mint będą bazowały na Ubuntu w wersji LTS. Spowoduje to, że z jednej strony użytkownicy otrzymają nowe funkcje znacznie później niż do tej pory (LTSy są wypuszczane co dwa lata), z drugiej jednak, oferowane oprogramowanie powinno być przed wszystkim stabilne. Zapraszamy do wypróbowania Linux Mint 17. Dystrybucja ta jest bardzo przyjazna dla użytkownika i zdecydowanie nie wymaga od niego fachowej wiedzy na temat systemu operacyjnego i jego konfiguracji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)