Linux Mint 18.1 dostępny: Cinnamon 3.2 z pionowymi panelami i sporo poprawek

Linux Mint 18.1 dostępny: Cinnamon 3.2 z pionowymi panelami i sporo poprawek

16.12.2016 18:13, aktual.: 19.12.2016 11:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na początku listopada jasnym stało się, że kolejne wydanie niezwykle popularnej dystrybucji Linux Mint będzie tym, na którą zdecydowanie warto czekać. A to przede wszystkim za sprawą dostępności nowej wersji środowiska Cinnamon, w którym pojawiło się wiele wyczekiwanych od dawna nowości. Dziś Linux Minut 18.1 o nazwie kodowej Serena jest już dostępny do pobrania.

Cinnamon 3.2

Być może najważniejszą nowością w nowej wersji Cinnamona, oznaczonej numerem 3.2, jest możliwość korzystania z pionowych paneli. Oczywiście ich zawartość można dowolnie skonfigurować, nic nie stoi także na przeszkodzie, aby korzystać z dwóch równoległych pionowych paneli na obu krawędziach ekranu.

Obraz

Ponadto w nowym Cinnamonie znajdziemy także całkowicie nowy, bo napisany od zera, wygaszacz ekranu, który ma być znacznie bardziej responsywny i konfigurowalny niż poprzednie wersje. Ustawić można przewijane obrazki tła, a na samym ekranie znalazły się dodatkowe powiadomienia: np. komunikat o wyczerpującej się baterii. Umieścić na tym ekranie można także kontrolery odtwarzania muzyki.

Nowości w samym środowisku graficznym jest znacznie więcej: z poziomu apletu na panelu obsługiwać można już bez problemu wiele odtwarzaczy i przełączać się między nimi, ponadto podgląd pulpitu można uzyskać po najechaniu na ikonę pokazywania pulpitu. Cinnamon 3.2 przynosi także obsługę Q.t 5,7+ oraz usprawnienia w domyślnym menedżerze plików, Nemo.

X-apps

Nie samym środowiskiem graficznym jednak żyje człowiek, Cinnamon 18.1 to także sporo nowości w pakietach. Na przykład domyślny notatnik Xed otrzymał nową wyszukiwarkę, która uruchamiania jest na pasku w tym samym oknie, co edytowany plik, a także obsługę ciemnego motywu. Użytkownik zorientuje się także, że edytuje plik z uprawnieniami administratora po czerwonym pasku w interfejsie.

Sporo nowości także w domyślnym odtwarzaczu multimedialnym, Xplayer. Otrzymał on możliwość automatycznego wygaszania monitorów, jeśli na innym film odtwarzany jest w trybie pełnoekranowym. Ponadto domyślnie zainstalowany i uruchomiony jest także dodatek pozwalający na pobieranie napisów. To nie jedyne nowości w pakiecie X-apps: drobnych poprawek doczekała się także przeglądarka obrazów i PDF-ów

Menedżer aktualizacji

Od tej wersji Minta źródła oprogramowania menedżerze aktualizacji można segregować ze względu na niedostępne dotąd kryterium pochodzenia. Na liście aktualizacji pojawiła się nowa kolumna, która wskazuje serwer, z którego pobierana jest aktualizacja. Mint zasugeruje także automatycznie optymalne serwery lustrzane w menu źródeł oprogramowania.

Nowości zawitały do menedżera aktualizacji także w kwestii systemowego jądra. Na samej górze tego okna wyświetlana jest aktualnie wykorzystywana wersja, zaś na liście poniżej wyświetlane są inne dostępne kompilacje. Co ważne, wraz z oznaczeniami stabilnego, czy najbezpieczniejszego wydania.

Obraz
Obraz

Poprawek jest znacznie więcej, dotyczą między innymi menedżera wyświetlana MDM (zaktualizowany do wersji 2.0), który obsługuje w Mincie ekran logowania. Ponadto dotychczasowy domyślny odtwarzacz Banshee został zastąpiony Rythmboksem. Ten zaś został dostosowany do poprawnej obsługi z poziomu apletu na panelu. Pełna lista zmian dostępna jest na stronie dystrybucji. Tamże można znaleźć obrazy systemu w wersji 32-bitowej i 64-bitowej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (157)
Zobacz także