Mandelbulber — wycieczka w świat trójwymiarowych fraktali

25.05.2011 17:18, aktual.: 26.05.2011 09:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mandelbulber to zdobywający coraz większą popularność otwartoźródłowy program polskiego autora, który umożliwia odbycie wirtualnej wycieczki w głąb trójwymiarowych fraktali.

W 2007 roku grupa czytelników fractalforums.com postanowiła rozwinąć równania zbioru Mandelbrota do postaci trójwymiarowej. Oczywiście nowym równaniom towarzyszyło powstanie nowych algorytmów, a dodanie kolejnego wymiaru stworzyło nowe możliwości i doprowadziło do odkrycia zupełnie nowych form. Rozwój procesorów i optymalizacja algorytmów na przestrzeni ostatnich czterech lat spowodowały, że tego programu można z powodzeniem używać na przeciętnych komputerach. Autor zaleca korzystanie z maszyny z procesorem wielordzeniowym, ale nie jest to koniecznie - na słabszym komputerze po prostu przyjdzie dłużej czekać na wyniki.

Zgodnie z nazwą, program pozwala na eksplorację fraktali typu Mandelbulb, oraz Mandelbox, BulbBox, JuliaBulb, gąbka Mengera, i system przekształceń iterowanych (IFS). Figury wyrenderowane przez program można w oknie podglądu powiększać w nieskończoność, podobnie jak fraktale dwuwymiarowe. Ale ponieważ figury mają 3 wymiary, istnieje możliwość oglądania ich z każdej strony, a nawet „wejścia kamerą do ich wnętrza”, co daje ciekawe efekty szczególnie przy tworzeniu animacji. Program pozwala również na modyfikację parametrów śledzenia promieni, intensywność światła i dodanie efektów światła wolumetrycznego. Materiał, z którego wykonana jest figura, można pokolorować wykorzystując jeden z losowych gradientów, lub tworząc własny gradient na podstawie grafiki, a materiałowi nadać można wygląd odbijającego światło, świecącego, zdefiniować cienie i aktywować na jego powierzchni ambient occlusion. Ostatnie szlify renderowi można nadać stosując mgłę i głębię ostrości. Przy tworzeniu animacji dodatkowo można zdefiniować również szybkość przemieszczania się kamery między klatkami kluczowymi i liczbę klatek między nimi.

Najnowszą wersję Mandelbulbera dla systemów Windows, Linux i Mac OS X można pobrać z naszego portalu w dziale Programu -> Grafika -> Inne programy graficzne. Aby zapoznać się ze szczegółami obsługi programu i poznać możliwości parametrów warto zajrzeć do instrukcji użytkownika. Warto również rzucić okiem na obrazy i filmy stworzone w tym programie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (14)
Zobacz także