Mandelbulber — wycieczka w świat trójwymiarowych fraktali

Mandelbulber — wycieczka w świat trójwymiarowych fraktali

25.05.2011 17:18, aktualizacja: 26.05.2011 09:25

Mandelbulber to zdobywający coraz większą popularność otwartoźródłowy program polskiego autora, który umożliwia odbycie wirtualnej wycieczki w głąb trójwymiarowych fraktali.

W 2007 roku grupa czytelników fractalforums.com postanowiła rozwinąć równania zbioru Mandelbrota do postaci trójwymiarowej. Oczywiście nowym równaniom towarzyszyło powstanie nowych algorytmów, a dodanie kolejnego wymiaru stworzyło nowe możliwości i doprowadziło do odkrycia zupełnie nowych form. Rozwój procesorów i optymalizacja algorytmów na przestrzeni ostatnich czterech lat spowodowały, że tego programu można z powodzeniem używać na przeciętnych komputerach. Autor zaleca korzystanie z maszyny z procesorem wielordzeniowym, ale nie jest to koniecznie - na słabszym komputerze po prostu przyjdzie dłużej czekać na wyniki.

Zgodnie z nazwą, program pozwala na eksplorację fraktali typu Mandelbulb, oraz Mandelbox, BulbBox, JuliaBulb, gąbka Mengera, i system przekształceń iterowanych (IFS). Figury wyrenderowane przez program można w oknie podglądu powiększać w nieskończoność, podobnie jak fraktale dwuwymiarowe. Ale ponieważ figury mają 3 wymiary, istnieje możliwość oglądania ich z każdej strony, a nawet „wejścia kamerą do ich wnętrza”, co daje ciekawe efekty szczególnie przy tworzeniu animacji. Program pozwala również na modyfikację parametrów śledzenia promieni, intensywność światła i dodanie efektów światła wolumetrycznego. Materiał, z którego wykonana jest figura, można pokolorować wykorzystując jeden z losowych gradientów, lub tworząc własny gradient na podstawie grafiki, a materiałowi nadać można wygląd odbijającego światło, świecącego, zdefiniować cienie i aktywować na jego powierzchni ambient occlusion. Ostatnie szlify renderowi można nadać stosując mgłę i głębię ostrości. Przy tworzeniu animacji dodatkowo można zdefiniować również szybkość przemieszczania się kamery między klatkami kluczowymi i liczbę klatek między nimi.

Najnowszą wersję Mandelbulbera dla systemów Windows, Linux i Mac OS X można pobrać z naszego portalu w dziale Programu -> Grafika -> Inne programy graficzne. Aby zapoznać się ze szczegółami obsługi programu i poznać możliwości parametrów warto zajrzeć do instrukcji użytkownika. Warto również rzucić okiem na obrazy i filmy stworzone w tym programie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)