Masz konto w mBanku? Uważaj na SMS‑y o blokadzie

mBank
mBank
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhoto
Oskar Ziomek

29.05.2022 16:35, aktual.: 29.05.2022 17:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Klienci mBanku powinni zwrócić szczególną uwagę na wiadomości SMS, w których sugerowana jest blokada konta z powodu liczby nieudanych płatności kartą. Wiadomość ma brzmieć jak realne ostrzeżenie, ale w praktyce jest atakiem powiązanym z podszywaniem się pod mBank.

O problemie można przeczytać w sieci, trafiając na zrzuty ekranu od osób, które otrzymały podobne wiadomości. SMS jest krótki, a treść przygotowana stosunkowo wiarygodnie. Komunikat przygotowano tak, by udawał autentyczną komunikację z mBanku, jednak w rzeczywistości to oszustwo. Nadawca skutecznie podmienił przy tym wyświetlaną nazwę nadawcy na "SMS", co może uśpić czujność części odbiorców.

W treści sugerowana jest konieczność odwiedzenia podanej strony, aby zweryfikować informacje o rzekomej tymczasowej blokadzie konta bankowego. Komunikat jest oczywiście fałszywy, a strona - choć przygotowana nieźle, łącznie z adresem udającym autentyczną stronę mBanku - spreparowana.

Po kliknięciu linku, użytkownik zostanie przeniesiony na witrynę proszącą o podanie loginu i hasła do bankowości internetowej mBanku. W ten sposób dane zostaną przekazane oszustom, którzy docelowo podejmą próbę kradzieży pieniędzy z konta ofiary. Przekazanie kodów z ewentualnych SMS-ów uwierzytelniających na tym etapie zapewne nie będzie również problemem - ofiara, która zabrnęła tak daleko, zapewne machinalnie przepisze kod w kolejnym kroku formularza.

Po otrzymaniu opisywanego SMS-a, najlepiej będzie zachować spokój i dla pewności we własnym zakresie skontaktować się z mBankiem, by rozwiać ewentualne wątpliwości co do konta. Sam SMS można tymczasem przekazać do specjalistów z CERT Polska, by został poddany analizie. Docelowo może zostać uznany za niebezpieczny, co w dłuższej perspektywie może być pomocne również na drodze współpracy z operatorami.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)