Masz konto w ING Banku Śląskim? Uważaj na dziwne SMS-y

Masz konto w ING Banku Śląskim? Uważaj na dziwne SMS-y08.04.2022 15:30
ING Bank Śląski
ING Bank Śląski
Źródło zdjęć: © Getty Images

Do Polaków trafiają SMS-y, w których ktoś podszywa się pod ING Bank Śląski. Treść sugeruje, że dostęp do konta został ograniczony przez "podejrzaną aktywność". Załączony link ma wyjaśniać szczegóły, ale to nic innego, jak oszustwo.

Wcześniej, bo już pod koniec lutego bieżącego roku, podobne wiadomości trafiały do skrzynek e-mail. Wówczas także pod zmyślonym pretekstem dbałości o bezpieczeństwo ktoś deklarował konieczność podjęcia dodatkowych działań. Ówczesny phishing również był wycelowany m.in. w klientów banku ING.

Teraz można się spotkać z SMS-ami. Jak poinformował nas czytelnik Rafał, wiadomość dotarła do niego z numeru +48503642128. Treść jest krótka, ale pomijając brak polskich znaków diakrytycznych, sformułowana zaskakująco poprawnie (a zwykle w podobnych przypadkach jest inaczej). Nieuważny odbiorca niewyczulony na oszustwa SMS-owe mógłby więc uwierzyć, że nadawcą wiadomości faktycznie jest bank ING.

Fałszywa wiadomość "od ING"
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
Fałszywa wiadomość "od ING"

Link z powyższej wiadomości w chwili pisania niniejszego tekstu już nie działa, ale oszuści z pewnością rozsyłają dziesiątki podobnych SMS-ów z innymi łączami. Warto być czujnym i po prostu ich nie klikać - przenoszą zapewne do spreparowanego formularza logowania do banku, gdzie dane uwierzytelniające zostaną przesłane wprost do atakujących. Na podobnej zasadzie działają trojany bankowe w aplikacjach. W obydwu przypadkach finał to kradzież pieniędzy z konta bankowego ofiary.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)