Mozilla pracuje nad modyfikacjami w swojej licencji

Mozilla pracuje nad modyfikacjami w swojej licencji

Redakcja
11.03.2010 12:06

Za pośrednictwem swojego oficjalnego bloga Mozilla poinformowała o wszczęciu procedury mającej na celu przeprowadzenie zmian w licencji MPL (Mozilla Public License). Do udziału w tym procesie zaproszeni są wszyscy chętni.

Obecnie obowiązującą licencją jest dokument w wersji 1.1, który wszedł w życie blisko dziesięć lat temu. Zgodnie ze stanowiskiem Mozilli, przez lata spełniał on swoje zadanie, jednak obecnie pewne jego postanowienia stają się powoli nieaktualne. Stąd właśnie pomysł na odświeżenie licencji. Co ciekawe, prace nie będą przebiegać w kierunku modyfikacji systemu licencjonowania Copyleft, a jedynie mają mieć na celu zmodernizowanie i uproszczeniu licencji tak, by była ona prostsza w zrozumieniu i użyciu.

Ponadto celem przedstawicieli Mozilli jest zwiększenie kompatybilności z licencją Apache Software License, ujednolicenie MPL tak, by zmniejszyć ilość wersji pochodnych czy dostosowanie jej do najnowszych technik tworzenia oprogramowania (języki interpretowane oraz modyfikacje kodu binarnego). Zainteresowani mogą zapoznać się z pełną listą planowanych zmian na oficjalnej stronie licencji.

W procesie tworzenia zmian mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani użytkownicy. Mozilla zachęca do komentowania aktualnej wersji licencji oraz do zapisania się na specjalną listę mailingową, na którą na bieżąco wysyłane będą najnowsze pomysły modyfikacji.

Prace nad nową wersją MPL mają się zakończyć pod koniec tego roku, w październiku lub listopadzie. Dokładny plan wprowadzania kolejnych poprawek (przewidujący wersję alpha, beta 1, beta 2 oraz RC) został opublikowany na stronie MPL.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)