Pobrałeś te aplikacje? Sprawdź rachunek za telefon

Fałszywe aplikacje w Google Play
Fałszywe aplikacje w Google Play
Źródło zdjęć: © Pixabay, Twitter, dobreprogramy
Oskar Ziomek

16.09.2022 15:37

W sklepie Google Play z aplikacjami na Androida zidentyfikowano kolejne dwa szkodliwe programy. Na pierwszy rzut oka niepozorne aplikacje okazały się być zainfekowane nowymi trojanami z rodziny Harly. Oprogramowanie działa w tle i może narazić użytkownika na straty finansowe.

O problemie czytamy na Twitterze dzięki wpisowi analityczki z Kaspersky'ego. Mowa o aplikacji Flashlight & More Convenience oraz Fancy Launcher Live wallpaper. Obydwie są już niedostępne w Google Play, ale nim zostały usunięte, pobrano je odpowiednio przynajmniej 10 tys. i 50 tys. razy. Obydwie były zainfekowane oprogramowaniem Harly działającym na podobnej zasadzie jak znany trojan Joker.

Chociaż co do zasady kampania była wycelowana w użytkowników Androida z Tajlandii, niewykluczone, że programy zostały pobrane także na innych rynkach lub są dystrybuowane również poza sklepem Google Play. Opisywany trojan z rodziny Harly, podobnie jak Joker, zapisuje ofiarę do niechcianych usług premium. W praktyce należy się wówczas liczyć z wyższym rachunkiem za telefon.

Mając na uwadze opisywane zagrożenie, warto zajrzeć do menedżera aplikacji w Androidzie i sprawdzić, czy wymienione programy nie są zainstalowane w telefonie. Przed niechcianym zapisywaniem do usług premium można się zabezpieczyć, odpowiednio wcześniej blokując taką możliwość u operatora.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)