Podstawowe kategorie graczy według Playnomics

29.08.2012 11:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeżeli zastanawialiście się kiedyś, do jakiej grupy graczy należycie, ale brakowało zawsze jakiegoś konkretnego punktu odniesienie to firma Playnomics pośpieszyła z pomocą. Uruchomiona niedawno platforma PlayRM, biorąca pod uwagę szereg czynników związanych z tym, jak lubimy się bawić, przezwyciężać stawiane przed nami trudności czy powiedzmy zachowywać pośród innych, nie tylko pomogła twórcom gier w sieci dotrzeć z odpowiednimi produktami do odpowiednich osób, lecz po analizie danych uzyskano także osiem podstawowych kategorii graczy.

Obraz

Najliczniejszą grupą wydają się Stratedzy, a więc ludzie lubiący umysłem panować nad sytuacją. Zaraz za nimi są Politycy, dopasowujący swoje działania pod napotykane osoby. Następnie mamy Konkurujących, którym zależy na szacunku, osiągnięciu jak najlepszych wyników w grach oraz pokazaniu światu, kto tu rządzi, a później Kolektywistów, szukających uznania pośród innych, ale stawiających zarazem na wspólną rozrywkę. Dalej dostrzeżono jeszcze Towarzyskich, robiących wszystko, aby się przypodobać i kogoś poznać, Naukowców starających się zawsze czegoś nauczyć, Samotników wybierających odosobnienie, jak również bezpieczeństwo kontrolowanego środowiska, a w końcu Przyzwyczajonych do jednej formy rozrywki, nielubiących większych zmian.

Naturalnie to tylko próba sklasyfikowania zachowań, a nie twarde wytyczne, bowiem w zależności od sytuacji gracz nie tylko może wykazywać cechy z różnych grup, ale wpisywać się równocześnie w założenia kilku. Sporo zależy chociażby od tego, czy gramy akurat samemu, czy też angażujemy się w zabawę z innymi. Przy okazji to nie pierwsza próba „skatalogowania” fanów elektronicznej rozrywki. Jeszcze w czasach popularności produkcji Multi User Dungeon (MUD) choćby podjęto się podobnego zestawienia, prawdę powiedziawszy dosyć podobnego...

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także