Robi się tłoczno z kodekami. Samsung, Huawei i Qualcomm wprowadzają MPEG-5 EVC

Robi się tłoczno z kodekami. Samsung, Huawei i Qualcomm wprowadzają MPEG-5 EVC

Samsung wprowadza nowy kodek. Obsługuje nawet 8K i HDR, fot. Olly Curtis/Future/Getty Images
Samsung wprowadza nowy kodek. Obsługuje nawet 8K i HDR, fot. Olly Curtis/Future/Getty Images
14.05.2020 12:42, aktualizacja: 14.05.2020 13:35

Mamy już trochę kodeków od przetwarzania obrazu w rozdzielczości 4K i z HDR-em. Są między innymi otwarte, niewymagające licencji AV1, jak również VP9, a także płatny HEVC (zwany h.265). Niedawno na rynek weszła nowa alternatywa i jest nią MPEG-5 EVC.

Samsung i Huawei wspierają nowy kodek. Potrafi obsłużyć 8K i HDR

Nowy kodek ma obsługiwać obraz w 4K, 8K oraz przesyłać HDR, jak również stworzony jest do zastosowań w rzeczywistości wirtualnej (VR) i rozszerzonej (AR).

MPEG-5 EVC ma być w założeniu nie następcą, lecz alternatywą wobec HEVC, który jest bardzo popularnym rozwiązaniem (dane z 2019 wykazały, że używa go 43 procent producentów wideo). Jak wynika z komunikatu prasowego, ten kodek może znaleźć swoje zastosowanie na urządzeniach komórkowych. Być może byłby tutaj dobrym rozwiązaniem do strumieniowania gier.

Czym ma się wyróżniać najnowszy kodek MPEG-5 EVC? Przede wszystkim większym poziomem kompresji przy zachowaniu wydajności. Kodek jest także w podstawowej wersji bezpłatny i otwarty. Jednakże jego bardziej zaawansowana wersja będzie podlegała opłatom patentowym (prawa mają tutaj Samsung, Huawei i Qualcomm).

Porównanie oszczędności na bitrate w przypadku kodeku VVC w odniesieniu do AV1 i HEVC, fot. BBC R&D
Porównanie oszczędności na bitrate w przypadku kodeku VVC w odniesieniu do AV1 i HEVC, fot. BBC R&D

Warto zwrócić tutaj uwagę, że telewizory 8K Samsunga na rok 2020 wspierają już kodek AV1. Odbiorniki tej firmy korzystają właśnie z niego, aby obsługiwać treści w rozdzielczości 8K na YouTube. Ciekawe zatem, jakie są dalsze plany giganta względem wsparcia obydwu kodeków.

W międzyczasie konsorcjum MPEG pracuje nad kodekiem jeszcze nowszej generacji pod nazwą VVC (Versatile Video Coding). Ma on zapewnić taką samą jakość przy aż 35-procentowej oszczędności danych w rozdzielczości 4K Ultra HD. Wydajność sprawdziło w niezależnym teście laboratorium BBC.

Póki co, na rynku serwisów VOD dominuje AV1, wspierany przez Amazon, Apple i Netflixa oraz producentów sprzętu, jak LG, Intel, Microsoft, a także przez Facebooka i Google. Zobaczymy, jak na tym zatłoczonym rynku uda się przebić MPEG-5 EVC.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)