Smartfony w Polsce są tanie czy drogie? Zależy kto sprawdza

Smartfony w Polsce są tanie czy drogie? Zależy kto sprawdza

Smartfony w Polsce są tanie czy drogie? Zależy kto sprawdza
30.03.2015 13:17, aktualizacja: 30.03.2015 13:32

Kilka dni temu na Facebooku ZAiKS postanowił udowodnić, że w Polsce smartfony są niewyobrażalnie drogie i oskarżył importerów i producentów o nakładanie bardzo wysokiej marży na towar. Nie obeszło się bez przypomnienia, że smartfony są tańsze w krajach, w których są objęte opłatą reprograficzną. Na ścianie ZAiKS-u można przeczytać:

Czy producenci i importerzy sprzętu na pewno dbają o dobro polskiego konsumenta? Jeśli tak, to dlaczego w Polsce smartfony są droższe niż we Francji czy w Niemczech, gdzie opłata od czystych nośników obejmuje te urządzenia? Może w całej awanturze o czyste nośniki producentom zależy po prostu na odwróceniu uwagi od swoich wysokich marż.

Podstawą do oskarżeń był raport firmy Idealo, w którym pokazane zostały ceny 50 najpopularniejszych smartfonów w różnych krajach europejskich, przeliczone według kursu euro i funta szterlinga NBP z 19 lutego. Z raportu wynika, że najlepiej kupować smartfony we Włoszech – aż 33 modele są tam najtańsze, w tym iPhone 6. Korzystne będą także zakupy w Hiszpanii. Najdroższa pod tym względem jest Wielka Brytania (21 z 50 badanych modeli ma tam najwyższą cenę). Ceny smartfonów w Polsce nie są korzystne i opłaca się sprowadzić urządzenie z Niemiec, Włoch, Francji lub Hiszpanii. Nielicznymi wyjątkami od tej reguły są Xperia Z3 Compact i Lumia 1020. Flagowców Samsunga, nawet starszych, lepiej w Polsce nie kupować – Galaxy Note 4 we Francji jest tańszy o ponad 500 złotych, S5 w Niemczech o prawie 200. Średnia cena smartfonów (na grafice poniżej) w Polsce w porównaniu do reszty świata także nie wygląda korzystnie.

Obraz
Obraz

Plan ZAiKS-u, by skierować nienawiść opinii publicznej przeciwko ZIPSEE, znów nie wypalił. Internauci od razu zaznaczyli, że za różnice w cenach odpowiada przede wszystkim wysoka stawka podatku VAT w Polsce, a za to przecież producenci i importerzy nie mogą odpowiadać. Nie jest ich winą także gorsza infrastruktura transportowa w kraju, co przekłada się na dłuższy czas dostawy i wyższe koszty. Polska ma również mniej rozwinięte sieci handlowe, niż inne kraje Europy, co powoli nadrabiamy. Mniej rozbudowane sieci oznaczają jednak mniejszą konkurencję i większą swobodę w narzucaniu marży przez sprzedawców. ZIPSEE dodał także, że importerzy robią co mogą by klienci nie odczuwali zmian w kursie walut i starają się odpowiednio zarządzać magazynami, ale nie zawsze jest to możliwe. Do ceny wielu urządzeń dochodzą ponadto licencje na oprogramowanie, które na nich znajdziemy.

Można też przyjrzeć się danym z porównywarek Idealo, na które tak chętnie powołuje się ZAiKS. ZIPSEE od tego właśnie zaczął swoją obronę. Okazało się, że Galaxy S5 w polskich sklepach można kupić o 200 złotych taniej, niż podaje Idealo. Galaxy Note 4 o ponad 500 złotych taniej, czyli w tej samej cenie, co w Niemczech. LG G3 o 100 złotych taniej, HTC One M8 o 150 złotych taniej, iPhone'a 6 o 50 złotych taniej. W przeciwieństwie do ZAiKS-u ZIPSEE poradził sobie ze znalezieniem ofert korzystniejszych, niż te prezentowane przez Idealo. Okazuje się, że wcale nie trzeba wyjeżdżać z kraju, by kupić smartfona w przyzwoitej cenie.

ZIPSEE obalił kolejny argument ZAiKS-u, który to miał udowodnić, że opłata reprograficzna w krajach europejskich wcale nie powoduje, że ceny urządzeń mobilnych są wyższe. Atak na importerów znów się nie powiódł.

W obronie ZAiKS-u nie przebierając w słowach stanął kompozytor Andrzej Bonarek, który przyznał, że organizacja jest źle zarządzana i ma problem w dostosowaniu się do rzeczywistości. Potem cała winę zwalił na te wszystkie Samsungi, które robią Polaków w bambuko sprzedając sprzęt po zawyżonych cenach. Jego zdaniem ZAiKS przynajmniej stara się trochę pieniędzy zostawić w Polsce i podzielić, a to producenci mają wszystkich w nosie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)