SMS o mobilizacji wojskowej? MON ostrzega przed oszustwem

SMS o mobilizacji wojskowej? MON ostrzega przed oszustwem

Fałszywe SMS-y o konieczności stawienia się na Komisji Wojskowej
Fałszywe SMS-y o konieczności stawienia się na Komisji Wojskowej
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
03.03.2022 12:05, aktualizacja: 03.03.2022 12:35

W ostatnich dniach do Polaków zaczęły docierać SMS z informacją o podwyższonym stanie zagrożenia wojennego i konieczności stawienia się do Wojskowej Komendy Uzupełnień, jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. To nic innego, jak kolejne oszustwo, na które nie należy reagować. MON podkreśla, że Wojsko Polskie nie prowadzi mobilizacji.

W ostatnich dniach można obserwować ogromną dezinformacje w sieci oraz próby wykorzystania inwazji Rosji na Ukrainę do tworzenia kolejnych metod oszustw, w tym oszustw SMS. Przed jednym z nich ostrzega Ministerstwo Obrony Narodowej.

Fałszywe SMS-y o mobilizacji wojskowej

Na oficjalnym koncie instytucji na Twitterze można znaleźć komunikat przestrzegający przez fałszywymi SMS-ami dotyczącymi stawiennictwa w siedzibach Wojskowych Komend Uzupełnień i Wojewódzkich Sztabach Wojskowych. Są to fałszywe informacje, które należy ignorować. MON jasno zaznacza, że Wojsko Polskie nie prowadzi mobilizacji.

Jak informowaliśmy już wcześniej, wojna w obecnych czasach wykracza daleko poza fizyczne pole walki. Rozgrywa się również w sieci, gdzie dezinformacja jest wykorzystywana m.in. do tworzenia zbędnych napięć, budzenia paniki czy po prostu uderzania w wizerunek swojego przeciwnika. Warto o tym pamiętać i dokładnie weryfikować źródła, z których pozyskujemy informacje. Zasadę ograniczonego zaufania należy również stosować w przypadku zbiórek internetowych. Wśród nich również pojawiają się te, których celem na pewno nie jest gromadzenie środków na pomoc dla osób z Ukrainy.

Wszelkie przypadki dezinformacji w sieci można zgłaszać właściwym do tego instytucjom. Przykładowo serwis Brand24 na Twitterze utworzył profil o nazwie Demaskujemy dezinformacje (@przeciw_wojnie), przeznaczony do zgłaszania tzw. "fake newsów". Z kolei NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) uruchomił specjalny adres mailowy (informacje@nask.pl), gdzie można przekazywać informacje o dezinformacji oraz manipulacjach wiadomościami na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie