TikTok udostępniał dane użytkowników. Nagrania wszystko ujawniły

TikTok udostępniał dane użytkowników. Nagrania wszystko ujawniły

TikTok udostępniał dane użytkowników
TikTok udostępniał dane użytkowników
Źródło zdjęć: © Pixabay
Konrad Siwik
19.06.2022 18:29

Dane użytkowników TikToka były wielokrotnie udostępniane w Chinach pracownikom firmy macierzystej ByteDance. Nowy raport ponownie budzi nowe obawy dotyczące prywatności w chińskiej aplikacji społecznościowej.

Chińska firma ByteDance, która jest właścicielem TikToka, uzyskała, a także umożliwiała dostęp do danych użytkowników z USA. Wywołało to obawy o prywatność wśród użytkowników aplikacji. Serwis informacyjny BuzzFeed News uzyskał nagrania z ponad 80 wewnętrznych spotkań TikTok, które ujawniły, że inżynierowie z Chin mieli dostęp do danych amerykańskich użytkowników od września 2021 roku do co najmniej stycznia 2022 r.

Nagrania pochodziły z kilku spotkań – również tych za zamkniętymi drzwiami – dziewięciu pracowników TikToka, podczas których można było usłyszeć, że inżynierowie ByteDance z Chin mogli łatwo uzyskać dostęp do niepublicznych danych użytkowników z USA. Sugeruje to, że TikTok nie przewidział, jak szeroki jest dostęp Chin do jego bazy danych.

Zapisy z wewnętrznych spotkań TikToka ujawniły, że amerykańscy pracownicy firmy konsultowali się ze swoimi kolegami w Chinach, aby dowiedzieć się, w jaki sposób przepływają dane amerykańskich użytkowników, ponieważ sami nie mają pozwolenia na dostęp do tych danych. Oznacza to, że wszystko jest kontrolowane przez Chiny.

W niektórych sytuacjach pracownicy TikToka z siedzibą w Stanach Zjednoczonych musieli polegać wyłącznie na swoich chińskich kolegach, aby uzyskać dostęp do informacji o amerykańskich użytkownikach. "Wszystko jest widoczne w Chinach" – powiedział jeden z pracowników działu zaufania i bezpieczeństwa TikTok na spotkaniu we wrześniu 2021 roku.

Rzeczniczka prasowa TikToka, Maureen Shanahan, powiedziała w oświadczeniu, że firma jest świadoma kontroli, z jaką spotyka się w związku z bezpieczeństwem, a jej celem jest usunięcie wszelkich wątpliwości co do bezpieczeństwa danych użytkowników na platformie.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)