Trybunał Sprawiedliwości: państwa UE mają prawo delegalizować UberPOP

Trybunał Sprawiedliwości: państwa UE mają prawo delegalizować UberPOP

Trybunał Sprawiedliwości: państwa UE mają prawo delegalizować UberPOP
04.07.2017 16:03

Uber ma na koncie już ponad 5 miliardów kursów na całym świecie. Jednakże to tylko jeden z nielicznych powodów do zadowolenia. Firma ma poważne problemy wizerunkowe, a także coraz częściej musi odpowiadać za swój sposób funkcjonowania – specyficzne podejście do panującego prawa. Właśnie Uber otrzymał kolejny poważny cios, tym razem od Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Uber od początku istnienia utrzymuje, że tylko dostarcza aplikację. Nie jest on więc typową firmą świadczącą usługi przewozu osób, ale firmą technologiczną. Takie podejście pozwala kierowcom Ubera na ominięcie wymogów stawianych zawodowym kierowcom, ale taka praktyka właśnie się kończy, przynajmniej na terenie Unii Europejskiej. Uber, mimo iż twierdzi inaczej, to coraz częściej określany jest jako firma transportowa i musi spełniać dodatkowe wymogi.

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał właśnie oświadczenie, że państwa członkowskie mogą zakazać przewożenia osób w ramach UberPOP, najtańszej usługi w ofercie Ubera. Państwa Zachodniej Europy już zabroniły świadczenia usługi, które nie wymaga koncesji na przewóz osób. Jednakże jest ona jeszcze dostępna w Polsce i innych krajach bałtyckich.

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości, Maciej Szpunar, poinformował, że państwa członkowskie mogą zakazać nielegalnego świadczenia usług przewozu osób, takich jak UberPOP i stosować kary do niestosujących się firm. Najważniejsze, jednak, że państwa nie mają wówczas obowiązku powiadamiania Komisji Europejskiej o projekcie odpowiedniej ustawy.

Nowe wymogi stawiane Uberowi powiązane są z działalnością w Francji i oferowania na terenie tego kraju usługi UberPOP. Wówczas na Ubera została nałożona kara 800 tys. euro. Firma jednak odwoła się od tej decyzji, twierdząc, że nie jest typowym przewoźnikiem, a tylko dostarcza mobilną aplikację i należy ją traktować jako firmę technologiczną. Tych argumentów nie podzielił rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE – usługę UberPOP należy traktować jako usługę przewozu osób. Warto tutaj zaznaczyć, że ta decyzja nie dotyczy tylko Francji, ale wszystkich państw Unii Europejskiej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)