Uber prześwietli kierowców. Kontrole ruszą w całej Polsce

Uber prześwietli kierowców. Kontrole ruszą w całej Polsce

Uber otwiera nowe punkty weryfikacji osobistej kierowców
Uber otwiera nowe punkty weryfikacji osobistej kierowców
Źródło zdjęć: © Getty Images | Artur Widak
Konrad Siwik
07.02.2023 13:03, aktualizacja: 07.02.2023 19:14

Uber jako pierwszy w Polsce uruchomił w grudniu proces kontrolowania kierowców w Centrum Wsparcia w Warszawie. W lutym firma otworzy kolejne punkty weryfikacji w Krakowie i Poznaniu, a w kolejnych miesiącach w pozostałych miastach. Weryfikacja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa klientów.

Uber nie przyhamowuje w działaniach na rzecz podniesienia standardów bezpieczeństwa na swojej platformie oraz w całej branży. Jako pierwsza firma przewozowa w Polsce, wdrożył program fizycznej weryfikacji kierowców, a także opublikował szereg postulatów mających na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w sektorze transportu. Jest to oczywista reakcja na liczne przypadki nadużyć ze strony kierowców.

"Proces osobistej weryfikacji kierowców to duże wyzwanie logistyczne, ale wierzymy, że nasze działania przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa w przejazdach. Pierwszy etap idzie nam bardzo sprawnie. W Warszawie na początku zapraszaliśmy do Centrum Wsparcia Kierowców około dwustu kierowców tygodniowo, a teraz jesteśmy gotowi zwiększyć tę liczbę trzykrotnie. Ten proces, choć długotrwały, jest na pewno efektywny. Weryfikacja osobista, fizyczna wszystkich kierowców to nasz cel i cieszymy się, że inni też dostrzegają taką potrzebę" – mówi Marcin Konrad Moczyróg, dyrektor regionalny Uber CEE.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto dodać, że sama aplikacja Ubera ma narzędzia, które umożliwiają udostępnianie trasy przejazdu bliskim. Pozwala ona również na uzyskanie szybkiej pomocy w sytuacjach awaryjnych. Użytkownicy mogą za jej pośrednictwem wezwać służby ratunkowe czy zgłosić niebezpieczny incydent. Natomiast wykorzystująca czujniki i dane GPS funkcja RideCheck umożliwia wykrycie nieoczekiwanych długich przystanków. W takiej sytuacji Uber skontaktuje się z klientem i zaoferuje narzędzia, które pozwolą mu uzyskać potrzebną pomoc.

Weryfikacja tożsamości oraz dokumentów kierowców Ubera

Po udanym wdrożeniu w Warszawie Uber jeszcze w lutym otworzy kolejne punkty osobistej weryfikacji kierowców w Krakowie oraz w Poznaniu. Natomiast w kolejnych miesiącach tego roku firma uruchomi proces weryfikacji w pozostałych miastach Polski.

W ramach weryfikacji kierowcy są zapraszani do biura, by okazać niezbędne dokumenty. Jeśli nie stawią się w wyznaczonym terminie, ich dostęp do konta zostaje zablokowany i nie mogą realizować przejazdów do momentu przedstawienia dokumentów osobiście i zweryfikowania ich przez pracownika Uber. Autentyczność dokumentów jest sprawdzana z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń stosowanych m.in. na lotniskach.

Dodatkowo kierowcy mają wykonywane zdjęcia na unikalnym tle, które następnie są dodawane do konta kierowcy na platformie oraz wykorzystywane podczas weryfikacji tożsamości kierowcy w czasie rzeczywistym. Natomiast wszelkie nieprawidłowości w dokumentach są natychmiast zgłaszane policji.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)