WD Scorpio Blue 1 TB — mały, wielki dysk

WD Scorpio Blue 1 TB — mały, wielki dysk
Krzysztof Fiedor

03.09.2011 19:55, aktual.: 14.09.2011 14:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Choć ekspansja dysków SSD jest już nie do zatrzymania, a ich zalety są nie do zlekceważenia, to producenci tradycyjnych dysków talerzowych nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Taką firmą jest Western Digital, w ofercie której znalazł się wyjątkowy dysk 2,5 cala z serii WD Scorpio Blue WD10JPVT o pojemności 1 TB. To zupełna nowość na polskim rynku, a dobreprogramy są jedną z pierwszych redakcji w Polsce, która miała okazję przyjrzeć się bliżej temu urządzeniu.

WD10JPVT to typowy dysk do notebooka w obudowie w standardzie 2,5 cala, co ważne ma on grubość zaledwie 9,5 mm i z powodzeniem zmieści się w praktycznie każdym przenośnym komputerze. Konkurencyjny produkt Toshiby ma grubość 12,5 mm i w niektórych przypadkach nie mieści się w typowej zatoce 2,5”. Mniejsza grubość produktu WD spowodowana jest tym, że we wnętrzu znalazły się tylko dwa talerze, a nie trzy, jak u konkurenta. Poza tym Scorpio Blue 1 TB to (prawie) typowy dysk 5400 obr./min z buforem 8 MB. Według specyfikacji czas dostępu wynosi 5,5 ms a głośność pracy przy obciążeniu nie powinna przekroczyć 25 dB.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Czas na sprawdzenie wydajności nowego dysku ze stajni Western Digital. Na tym polu WD Scorpio Blue 1 TB prezentuje się bardzo interesująco, choć porównaliśmy go z bardzo wydajnymi WD Scorpio Black WD3200BEKT 320 GB oraz z Samsungiem SpinPoint HM500JJ 500 GB, oba z prędkością obrotów 7200 na minutę i 16 MB pamięci cache. Na start aplikacja HD Tune Pro, w której nasz bohater osiąga średnią prędkość odczytu 110 MB/s, konkurencja osiąga odpowiednio 100 MB/s w przypadku Samsunga i 99 MB/s w przypadku WD Scorpio Black. Kolejna aplikacja to Crystal Mark gdzie sprawdziliśmy odczyt przy wielkości bloku 512 kB i 4 kB. W przypadku próbki 512 kB WD Scorpio Blue uzyskał 25 MB/s, Samsung 36 MB/s a Scorpio Black 38 MB/s. Natomiast przy próbce 4 kB wyniki wyglądały następująco: Scorpio Blue 0,54 MB/s, Samsung 0,48 MB/s a Scorpio Black osiągnął niespełna 0,50 MB/s. Wydajność jak na dysk mający zaledwie 5400 obrotów i 8 MB pamięci cache wygląda wyśmienicie.

Walory użytkowe dysku też wyglądają całkiem nieźle. Dysk jest cichy, przy obciążeniu głośność nie przekracza wspomnianych na początku 25 dB, a pobór prądu natomiast oscylował w granicach 2,5 W. Czyli jest cicho i bardzo energooszczędnie. Na koniec informacja o cenie. Niestety jest to wyjątkowo trudno dostępny model, na polskim rynku jest to zupełna nowość. Można go znaleźć dokładnie w dwóch sklepach, w obu jest w zapowiedziach, a jego najniższa cena to 392 zł.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także