Zarobki do 26 tys. złotych. W tej gałęzi IT też dobrze płacą

Zarobki do 26 tys. złotych. W tej gałęzi IT też dobrze płacą

Programista, informatyk, IT, branża IT, komputer, programowanie
Programista, informatyk, IT, branża IT, komputer, programowanie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Ihor Pukhnatyy, puhhha
13.08.2022 13:05, aktualizacja: 13.08.2022 16:56

Branża IT słynie z wysokich zarobków. W zależności od preferencji możliwe jest rozwijanie się w wielu kierunkach. Często mówi się, że w gałęzi poświęconej grom wideo zarobki nie są najwyższe, choć i tu specjaliści mogą liczyć na spore kwoty.

Rynek gier wideo w Polsce rozwija się w szybkim tempie. Według raportu "The Game Industry in Poland 2021" wzrost rok do roku wynosił prawie 30 proc. i trend ten ma się utrzymywać w kolejnych latach. Nic więc dziwnego, że specjaliści w swoim fachu zaczynają zarabiać coraz większe pieniądze.

Doświadczeni programiści, którzy znają JavaScript lub TypeScript mogą liczyć na miesięczne zarobki od 18,4 do 26 tys. złotych netto przy rozliczeniu na podstawie umowy B2B. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę widełki wynoszą od 15 do 21 tys. brutto miesięcznie. Wynika to z faktu ich wąskiej specjalizacji, w odróżnieniu od osób, które pracują w tradycyjnych, bardziej uniwersalnych technologiach, jak na przykład C++.

- Gry są opracowywane przy użyciu szerokiej gamy technologii i chociaż tradycyjne języki, takie jak C++, są powszechne, widzimy, że tworzenie gier w językach wyższego poziomu, takim jak TypeScript, ma wiele zalet - mówi Juris Krisis, Scala/JavaScript Department Lead w Evolution.

Z badań No Fluff Jobs wynika, że 8,1 proc. ogłoszeń w branży gamingowej, które zostały umieszczone w serwisie, dotyczy stanowisk, na których wymagana jest znajomość JavaScript i TypeScript. Wzrost popularności jest związany między innymi z produktywnością.

- W Evolution większość naszego backendu w grach jest tworzona w Scali, a naszego frontendu w TypeScript. Są to wysokopoziomowe z silnym typowaniem języki programowania, które zapewniają wydajne tworzenie gier oraz wczesne wykrywanie defektów, a z punktu widzenia biznesu – oferują wyższą produktywność - mówi Juris Krisis, Scala/JavaScript Department Lead w Evolution.

Zarobki w branży IT zachęcają Polaków do przebranżowienia się. Według badań opcję taką rozważa blisko 25 proc. Polaków. Trudno się dziwić. Jak informuje Evolution junior pracujący w technologii JavaScript może zarobić 6-10 tys. netto na umowie B2B lub 5-8,4 tys. brutto przy umowie o pracę. Trudno znaleźć równie korzystne oferty dla początkujących pracowników w innych branżach.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)