Bing będzie domyślną wyszukiwarką w Firefoksie? Rozmowy trwają

Bing będzie domyślną wyszukiwarką w Firefoksie? Rozmowy trwają

Bing w Firefoksie
Bing w Firefoksie
Źródło zdjęć: © dobreprogramy.pl
Wojciech Kulik
12.05.2023 17:59

Bing może zostać domyślną wyszukiwarką w przeglądarce Firefox. Microsoft prowadzi rozmowy z Mozillą, próbując wykorzystać wzrost popularności swojego narzędzia. Google ma niewiele do stracenia, ale Microsoft – wiele do zyskania.

Sztuczna inteligencja w Bingu sprawiła, że wyszukiwarka, która do tej pory była absolutnie niszowa, stała się szalenie popularna. Daleko jej wciąż do wyników notowanych przez Google’a, ale wzrost zainteresowania jest niemożliwy do przeoczenia. Pojawiły się nawet problemy z jej działaniem – krótko mówiąc: serwery Binga nie wytrzymały naporu użytkowników.

Bing jako domyślna wyszukiwarka w Firefoksie? To nie byłoby zaskoczenie

Minęło już kilka miesięcy od debiutu sztucznej inteligencji w Bingu, a Google wciąż nie jest w pełni gotowy na to, by zaserwować swoją odpowiedź (choć podczas konferencji I/O 2023 zapowiedział, że AI w wyszukiwarce jest tylko kwestią czasu). Gdy połączy się to ze świetnymi statystykami nie będzie więc zaskoczeniem, że Microsoft poczuł, że to jego moment i stara się to w pełni wykorzystać. Jak podaje The Information, prowadzi rozmowy z Mozillą, by Bing stał się domyślną wyszukiwarką w przeglądarce Firefox.

Porozumienie Mozilli z Microsoftem w sprawie Binga nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Już w 2021 roku faktycznie prowadzono testy takiego rozwiązania. O braku przywiązaniu do Google’a może też świadczyć fakt, że kilka lat temu w niektórych krajach domyślną wyszukiwarką w Firefoksie było Yahoo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Microsoft wie, że ma o co walczyć

To, która wyszukiwarka jest domyślna w przeglądarce, ma olbrzymie znaczenie. Wpływa bowiem na liczbę osób korzystających z danego narzędzia. Nie chodzi tylko o popularność, ale też fakt, że im więcej użytkowników, tym lepsza staje się sama wyszukiwarka (ponieważ do twórców trafia więcej informacji zwrotnych). Microsoft ma o co walczyć i doskonale o tym wie.

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)