Chcesz pomóc Ukrainie? Uważaj na fałszywe zbiórki pieniędzy

Chcesz pomóc Ukrainie? Uważaj na fałszywe zbiórki pieniędzy

Spotkanie "Lublin solidarny z Ukrainą"
Spotkanie "Lublin solidarny z Ukrainą"
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Wojtek Jargiło
Oskar Ziomek
24.02.2022 17:00, aktualizacja: 24.02.2022 18:33

W związku z rozpoczęciem działań wojskowych Rosji na terenie Ukrainy w sieci pojawiają się dziesiątki zbiórek pieniędzy, które mają zostać przekazane potrzebującym. Niestety, część z nich jest fałszywa, o czym ostrzegają eksperci bezpieczeństwa.

Na Twitterze pojawiły się ostrzeżenia dotyczące "zbiórek" organizowanych od kilku godzin na potrzeby mieszkańców Ukrainy. Okazuje się, że temat wykorzystywany jest przez oszustów, którzy masowo rejestrują nowe domeny, wskazując na to, że chcą w ten sposób wyłudzić pieniądze od nieświadomych zagrożenia osób. Eksperci bezpieczeństwa proponują dobrze zweryfikować organizacje przed zasileniem ich środkami.

Można zakładać, że fałszywe strony zostaną wykorzystane do przeprowadzenia różnego rodzaju ataków. Wykorzystując na przykład fałszywe SMS-y, oszuści mogą chcieć zachęcać do wpłacania środków na potrzeby Ukrainy, odsyłając odbiorców do spreparowanych stron z formularzami szybkich płatności. Analogiczny mechanizm wykorzystywany jest na przykład w znanych wszystkim oszustwach "o przelewie".

Działając pod wpływem emocji i chwili, można w ten sposób przeoczyć, że całość nie jest autentyczna. Poza weryfikacją rzekomej organizacji we własnym zakresie, warto także pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci, tj. co do zasady nie klikać podejrzanych linków i nie wierzyć w rzekomo pilną konieczność podjęcia jakichkolwiek działań, jak sugerowane jest to np. przez rzekomych pracowników banków, w ramach tzw. spoofingu telefonicznego.

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie