Chcesz doładować telefon? Uważaj na fałszywe strony PayU

Chcesz doładować telefon? Uważaj na fałszywe strony PayU

Uwaga na fałszywe strony podszywające się pod PayU
Uwaga na fałszywe strony podszywające się pod PayU
Źródło zdjęć: © Getty Images
Konrad Siwik
26.02.2023 09:45, aktualizacja: 26.02.2023 12:25

CSIRT KNF ostrzega przed fałszywą stroną podszywającą się pod PayU. Oszuści oferują na niej możliwość rzekomego doładowania telefonu, a w rzeczywistości wyłudzają dane do kart płatniczych użytkowników. Eksperci radzą, by zachować czujność i pamiętać o dokładnym zweryfikowaniu adresu strony, na której się znajdujemy.

Bezpieczeństwo w internecie jest obecnie bardzo ważne, zwłaszcza jeśli chodzi o dane osobowe i finansowe użytkowników. W ostatnim czasie pojawiło się wiele fałszywych stron internetowych, które podszywają się pod popularne firmy i serwisy internetowe. Jednym z najczęstszych celów ataków cyberprzestępców są strony internetowe służące do płatności online. Tym razem oszuści podszywają się pod platformę płatności PayU.

PayU to polska firma, która specjalizuje się w płatnościach online. Jest to bardzo popularna usługa, która umożliwia dokonywanie bezpiecznych i szybkich płatności internetowych. Niestety, jak każda popularna firma, PayU staje się także celem ataków cyberprzestępców. Ostatnio pojawiło się wiele fałszywych stron internetowych, które podszywają się pod PayU.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uwaga na fałszywe strony PayU

Oszuści tworzą fałszywe strony internetowe, które wyglądają bardzo podobnie do oryginalnej strony PayU. Na takiej fałszywej witrynie przestępcy oferują użytkownikom możliwość rzekomego doładowania telefonu. W rzeczywistości jednak oszuści wykorzystują tę sytuację do wyłudzenia danych do kart płatniczych użytkowników.

Aby rozpoznać fałszywą stronę, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, warto dokładnie sprawdzić adres strony, na której się znajdujemy. Adres powinien zaczynać się od "https" zamiast "http". To oznacza, że strona jest zabezpieczona protokołem SSL (to wymóg konieczny, ale nie ostateczny). Po drugie, warto zwrócić uwagę na sam wygląd strony. Fałszywa witryna może wyglądać bardzo podobnie do oryginalnej, ale zwykle zawsze pojawiają się jakieś subtelne różnice.

W celu ochrony przed oszustami, nigdy nie należy podawać swoich danych do kart płatniczych na podejrzanych stronach internetowych. Warto też korzystać z systemów płatności internetowych, które oferują dodatkowe zabezpieczenia, takie jak np. dwuetapowe uwierzytelnienie, a także z oprogramowania antywirusowego i firewalli, które pomogą w ochronie przed atakami złośliwego oprogramowania.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)