Kolejne problemy firm w Indiach - po RIM czas na Google i Skype

Kolejne problemy firm w Indiach - po RIM czas na Google i Skype

Wojciech Cybulski
01.09.2010 16:55

Indyjskie służby specjalne chcą, by producenci sprzętu i oprogramowania oferującego jakiekolwiek formy komunikacji szyfrowanej zagwarantowali im możliwość wglądu w treść przesyłanych wiadomości. Władze w Delhi zwróciły się właśnie z żądaniem dostępu do szyfrowanych treści obsługiwanych przez serwery należące do Google i Skype - informuje BBC.

Indie rozpoczęły zakrojoną na szeroką skalę walkę z terroryzmem. Wprowadzone niedawno zmiany w prawie dały indyjskim służbom bezpieczeństwa możliwość wglądu do szyfrowanej korespondencji obywateli tego państwa. Działające w Indiach międzynarodowe korporacje podchodzą do nowego prawa dość niechętnie. Opór wprowadzonym regulacjom próbował stawiać RIM - producent telefonów BlackBerry - jednak pod groźbą zablokowania możliwości świadczenia usług ugiął się pod żądaniami władz. Teraz podobny los czeka kolejne dwie duże firmy świadczące usługi komunikacyjne - Skype i Google. Władze chcą bowiem uzyskać dostęp do wszystkich maili które obywatele Indii wysyłają i odbierają korzystając z usługi pocztowej Gmail. Jest ona bowiem na tyle dobrze szyfrowana, że służby bezpieczeństwa bez pomocy Google nie są w stanie ich kontrolować. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku szyfrowanych rozmów prowadzonych za pośrednictwem komunikatora internetowego Skype.

Indie mają ambicje kontrolować absolutnie wszystkie możliwe kanały swojej części Internetu - możliwość inwigilacji ma dotyczyć nawet firmowych, wirtualnych sieci prywatnych (VPN), które umożliwiają pracownikom pracę zdalną.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)