Kupił podrabianą kartę graficzną. Oszuści przechodzą samych siebie

Kupił podrabianą kartę graficzną. Oszuści przechodzą samych siebie

Karta graficzna MLLSE GeForce RTX 3080.
Karta graficzna MLLSE GeForce RTX 3080.
Źródło zdjęć: © YouTube | XP GAME
Paweł Maziarz
03.04.2023 11:14

Oszuści przechodzą samych siebie i zaczynają podrabiać nawet karty graficzne. Jeden z jutuberów kupił podejrzany model i pokazał czego należy się spodziewać. Nieświadomi klienci mogą naciąć się na pokoparkowe modele.

Kopanie kryptowalut niegdyś było dochodowym biznesem, co zachęcało do budowy koparek kryptowalut z masą kart graficznych. Sytuacja zmieniła się kilka miesięcy temu. Po transformacji Ethereum (ETH) z algorytmu Proof-of-work na Proof-of-stake, używanie kart graficznych do koparek stało się całkowicie nieopłacalne.

W takiej sytuacji kopacze kryptowalut pozostali z masą niepotrzebnego sprzętu. "Górnicy" pozbywają się zalegającego sprzętu i wyprzedają używane karty graficzne z koparek. Problem w tym, że coraz częściej można tutaj natrafić na podrabiane modele, które są oferowane jako całkowicie nowe produkty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kupił podrabianą kartę graficzną

Jutuber XP GAME opublikował filmik z unboxingiem tajemniczej karty graficznej MLLSE GeForce RTX 3080, którą udało się kupić w atrakcyjnej cenie na chińskim serwisie AliExpress. Sprzęt na pierwszy rzut oka wygląda wiarygodnie, ale po dokładniejszych oględzinach pojawiły się pewne wątpliwości.

Kupiona karta graficzna MLLSE GeForce RTX 3080 tak to tak naprawdę model Manli GeForce RTX 3080 Gallardo ze zmienionymi naklejkami i w nowym opakowaniu. Co więcej, karta miała widoczne ślady użytkowania, a chłodzenie generowało spory hałas. Ewidentnie nie był to nowy produkt.

Nvidia będzie walczyć z podrabianymi kartami graficznymi

Podrabiane karty graficzne to poważny problem, który naraża nieświadomych klientów na zakup używanego, wadliwego sprzętu. Jak informuje serwis MyDrivers, Nvidia zapowiedziała, że będzie współpracować z sieciami handlowymi, by wyeliminować oferty podrabianych kart graficznych fałszywych marek.

Producent zachęca klientów, by wybierać karty znanych marek: ASUS, Colorful, Gainward, Galax, Gigabyte, Inno3D, Palit, MSI czy Zotac. Polecane są nowsze modele z serii GeForce RTX 4000, które pojawiły się już po transformacji Ethereum i nie były masowo używane przez kopaczy kryptowalut.

Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)